TwitterFacebook

Wyszków: „Dwa kolory”, a obrazów cała masa… [FOTO]

W czwartkowy (16.11) wieczór sala im. prof. Ludwika Maciąga znajdująca się w bibliotece miejskiej zamieniła się w galerie sztuki. Swoje obrazy po raz pierwszy wystawił Iwo Panasewicz – lekarz anestezjolog związany od kilku lat z wyszkowskim szpitalem.

Wernisaż pt. „Dwa kolory” zgromadził wielu zainteresowanych, którzy nawet nie przypuszczali, że Iwo Panasewicz, to nie tylko lekarz, ale też artysta. Jak się okazało, Iwo maluje od ponad 40 lat i zebrał już pokaźną liczbę dzieł.

Żeby stworzyć dobry albo ciekawy obraz, trzeba mieć w sobie sporo schizofrenii. No niestety Bóg mnie tym nie obdarował. Z racji swojego zawodu muszę postrzegać swoje życie realistycznie i dlatego nie jestem ani wykształconym, ani utalentowanym malarzem. Obrazy są takie jakie są i proszę je pokochać, tak jak się kocha trudne dzieci – zażartował. – Tylko teraz powstaje logiczne pytanie, skoro tak źle z tym wszystkim, to dlaczego ta wystawa. Odpowiedź jest prosta: to zwykła ludzka próżność no i słabość charakteru, że poddałem się namowom kolegów i pani dyrektor biblioteki – dodał. Na pytanie: czemu maluje? Odpowiedział – Czasem z nudów, czasem terapeutycznie. Moja małżonka ma teorię, że w taki sposób uciekam od realiów życia. No i na pewno ma po części rację.

Iwo w swoim humorystycznym przemówieniu stwierdził, że to pierwsza, ale i raczej ostatnia wystawa. W związku z tym zebrał ze strychu po kilka obrazów z każdego okresu. Wyróżniał je czerwony i zielony kolor. – Proszę mnie nie pytać, czemu te dwa kolory, nie ma w tym żadnej filozofii, po prostu tak mi wygodniej – powiedział.

Dla bohatera wieczoru przygotowano niespodziankę muzyczną. Na scenie wystąpił zespół Spirit Duo, który tworzą absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie: skrzypaczka Paulina Kusa oraz akordeonista Paweł Ściebior. Jak podkreśliła dyrektor biblioteki Małgorzata Ślesik-NasiadkoTaki duet, łączący te dwa instrumenty, jest jednym z niewielu zespołów na świecie. Skrzypce i akordeon świetnie się uzupełniają, a bogactwo barw, które można z nich wydobyć pozwala Spirit Duo na stworzenie wyjątkowych kreacji artystycznych. Zespół podczas wernisażu zaprezentował kilka utworów. Były to m.in. tańce rumuńskie (Bela Bartok), czy „Oblivion” i „Libertango” Astora Piazzolli.

MG

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *