RN
TwitterFacebook

Wyszków: Nowe pismo dla seniorów od…seniorów

„ABC Seniora” to nowe pismo, jakie powstało w Wyszkowie z inicjatywy Rady Seniorów Gminy Wyszków. Skierowane jest do starszych mieszkańców miasta. Gazetę tworzy Elżbieta Święch, Danuta Napiórkowska i Ewa Małkińska, wyszkowskie seniorki. Pismo zaprezentowano radnym miasta podczas ich ostatniego posiedzenia.

Nowa gazeta prezentuje działania seniorów i ma zachęcać tę grupę do aktywności. Jest tworzona na zasadzie wolontariatu przez trzy seniorki z Rady Seniorów, jednak do współpracy zapraszane są wszystkie grupy senioralne. Postanowiłyśmy pisać o wszystkim, co interesuje seniorów, ale jednocześnie chcemy ich uaktywnić, mobilizować do działania – mówi Elżbieta Święch.

W gazecie przewidziane są stałe rubryki, takie jak „Warto przeczytać”, „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, czy „Mówimy i piszemy poprawnie”. Jestem na emeryturze i w ten sposób spełniam swoje zainteresowania i pasje. Tworzę m.in. szatę graficzną w gazecie. Jestem też odpowiedzialna za rubrykę „Warto przeczytać”, ponieważ kocham czytanie i myślę sobie, że te moje krótkie recenzje spowodują, że ktoś inny sięgnie po daną książkę – mówi Danuta Napiórkowska

Pierwszy numer gazety w nakładzie 500 sztuk rozszedł się bardzo szybko. Jak przyznaje zajmująca się sprawami seniorów Lidia Stępkowska, pracownik Urzędu Miejskiego – okazało się, że gazet było za mało, dodatkowo redaktorki muszą ją rozbudować o więcej stron. Chcemy zawrzeć jak najwięcej praktycznych informacji dla seniorów. Będziemy też prezentować poszczególne grupy społeczne. W następnym numerze napiszemy o Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Wszystko po to, żeby zaprezentować szerokiej rzeszy to, co działa i funkcjonuje na ich rzecz – informuje.

Kolportażem pisma również zajmują się sami seniorzy. Po wydrukowaniu gazety rozprowadzają ją osobiście do swoich znajomych. Dzięki temu trafia ona bezpośrednio do rąk grupy docelowej. Do promocji nowego pisma wykorzystano również kolejki w Urzędzie Skarbowym. Kiedy ukazał się pierwszy numer, to akurat był czas na to, że podatnicy przychodzili wpłacać podatek i były spore kolejki, w których stali seniorzy. Po 10 minutach wszystkie egzemplarze zniknęły – mówi Lidia Stępkowska.

„ABC Seniora” ma ukazywać się raz na kwartał. Jednak, jeśli materiał w wystarczającej ilości zostanie uzbierany wcześniej, to drugi numer ukaże się już pod koniec maja. Pismo jest bezpłatne. Skład i druk finansuje Gmina Wyszków.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *