TwitterFacebook

Wyszków: „Pielgrzym” ma już maszt. Będzie próbny rejs [FOTO]

Tratwa „Pielgrzym”, która ma wyruszyć 15 sierpnia w rejs z Wyszkowa na Westerplatte jest już prawie gotowa. Tą wyprawą wyszkowscy miłośnicy żeglugi chcą włączyć się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na sobotę (07.07) zaplanowano próbny spływ.

Budowę tratwy zainicjował Wojciech Chodkowski z Klubu Żeglarskiego „Spinaker”. „Pielgrzym” ma 50 metrów kw. i może nim płynąć maksymalnie 10 osób. Cała konstrukcja opiera się na dwunastu stalowych walcach. Tworzą one dwa rzędy „pływaków”. Jak zapewnia inicjator – daje to poczucie bezpieczeństwa.

Jednak zanim tratwa wyruszy w ponad dwutygodniowy rejs do Gdańska musi zostać sprawdzona podczas krótszej wyprawy. W sobotę chcieliśmy po raz pierwszy zaprosić gości do wspólnego spływu nad Zalew Zegrzyński. Ale najpierw sami sprawdzimy drogę, bo tratwa ma zanurzenie 40 cm, więc może być tak, że z powodu niskiego poziomu wody trzeba będzie kluczyć na rzece. Chcemy, żeby wszyscy o planowanej porze mogli wrócić do domu – mówi komandor rejsu Wojciecha Chodkowski.

Głównym elementem, charakteryzującym tratwę „Pielgrzym” jest 18-metrowy maszt, który został już zainstalowany. Jego konstrukcja gwarantuje bezpieczeństwo podczas przemieszczania się po wodach. Zamontowanie masztu było technicznie najtrudniejsze. Jego wysokość to symboliczne nawiązanie do daty 1918, czyli odzyskanie przez Polskę niepodległości. Chcemy też połączyć dwie kolejne daty: 15 sierpnia i 1 września – w tym czasie będzie odbywał się rejs. 15 sierpnia to Cud nad Wisłą i Święto Wojska Polskiego, a 1 września – wybuch II wojny światowej. Ta wyprawa to upamiętnienie tych wszystkich, którzy polegli na wodzie i lądzie w walce o odzyskanie niepodległości – tłumaczy pomysłodawca.

Tratwa, zgodnie z przepisami, musi jeszcze zostać doposażona w kapoki dla uczestników. Brakuje też zadaszenia, pomieszczenia sanitarnego i dodatkowego silnika, który pozwoli na sprawniejsze manewrowanie.

Rejs na Westerplatte rozpocznie się 15 sierpnia w Popowie. Dla mniej wytrwałych, pierwszy przystanek przewidziano w Serocku. Następnie „Pielgrzym” będzie kierował się śluzą na Wisłę aż do Gdańska. Po powrocie maszt zostanie osadzony na stałe w Wyszkowie. Prawdopodobnie w pobliżu herbu miasta.

Rejs będzie odbywał się pod patronatem Ligi Morskiej i Rzecznej, która na tą inicjatywę przekazała banderę.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *