RN
TwitterFacebook

Wyszków: „Pokochawszy”, czyli Bralczyk z żoną o miłości [FOTO]

Prof. Jerzy Bralczyk i dr Lucyna Kirwil odwiedzili wczoraj (07.05) wyszkowską bibliotekę. Małżeństwo zadebiutowało wspólną książką pt. „Pokochawszy. Miłość w języku”. Mieszkańcy Wyszkowa mieli okazję jako pierwsi, przedpremierowo porozmawiać na temat nowej publikacji oraz ją zakupić.

Prof. Jerzy Bralczyk to znany polski językoznawca. Jest specjalistą w zakresie języka mediów, a o swoich poradach pisał niejednokrotnie w wydawanych publikacjach. Dr Lucyna Kirwil jest psychologiem, agresologiem i również ma na swoim koncie wiele tekstów. Tym razem postanowili wspólnie napisać książkę podejmując temat miłości w języku z punktu widzenia językoznawcy, psychologa, ale przede wszystkim małżeństwa z 35-letnim stażem.

Książka ta jest spisem rozmów przeprowadzanych przez Karolinę Oponowicz. Ma ona przekonać, że język jest ważnym i dobrym spoiwem w związku, że trzeba się nim posługiwać i nie można milczeć. Autorzy kierują tę publikację do wszystkich, niezależnie od wieku.

Wszyscy ludzie potrzebują miłości. Wszyscy ludzie potrzebują nadziei, że wielka miłość im się przydarzy – mówi Lucyna Kirwil. – Albo, że to, co im się przydarzyło, to właśnie wielka miłość – dodaje Jerzy Bralczyk. – Chcemy przekonać ludzi, że warto trwać w związku. Kiedy doszliśmy do końca tej książki, do zagadnienia, że cóż my wiemy o miłości… Wiemy to, co przeszliśmy. Ale być może dwa pokolenia po nas już inaczej się kochają, inaczej to wyrażają. My stanowimy taki w pewnym sensie fenomen, bo przyjaciele przez długi czas uważali nasz związek za burzliwy. A takie związki z reguły nie trwają tyle lat. I uważamy ze gdyby on nie był taki jaki jest, to czegoś by w nim brakowało i na pewno by nie przetrwał – kontynuuje autorka.

Jest to książka, w której zastanawiamy się nad zjawiskiem miłości. Nad zjawiskiem wyrażania miłości, mówienia o miłości. Ale nie sposób zastanawiać się nad takimi sprawami nie odwołując się własnego doświadczenia, emocji. Odwołujemy się zatem do tego właśnie, co stanowi dość istotną część tej książki. To książka o ludziach w ogóle, o miłości w ogóle, ale też w jakiś sposób o nas, o naszych emocjach i uczuciach. Czasem chowamy takie emocje dla siebie, nie dzielimy się. Jest ich sporo, to takie, które rezerwujemy dla siebie – i my też tak robimy. Ale w tej książce chcemy pokazać to, co mogłoby być przydatne i poruszające dla innych. Zostawiając sobie trochę sfery intymnej i takiej, o której nie mówimy, pokazujemy także nasze relacje jako przykłady zachowań ludzi w pewnych określonych sytuacjach. Dobrych sytuacjach – opowiada Jerzy Bralczyk.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *