RN
TwitterFacebook

Wyszków: Powrót do przeszłości [FOTO]

Mieszkańcy Wyszkowa po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć na żywo historię swojego miasta. Przygotowana inscenizacja przedstawiała czasy od XV do XX wieku.

Inscenizacja historyczna została zorganizowana 10 czerwca na Placu Miejskim w Wyszkowie. Wzięło w niej udział kilka grup rekonstrukcyjnych. Staraliśmy się pokazać i przybliżyć trochę mieszkańcom Wyszkowa historię tego miasta. To była – można powiedzieć – historia w pigułce. Wiadomo, że godzina to za mało, by przedstawić wszystko, ale te najważniejsze elementy pokazaliśmy. Mieszkańcy mogli zobaczyć uzyskanie praw miejskich nadane przez biskupa płockiego, pozbawienie tych praw ukazem cara. Później – wyzwolenie Polski, akcja POW, rozbrajanie Niemców – to można było pokazać trochę w szerszym zakresie. No i okres bliższy, gdzie na plebanii urzędował Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski, w postaci Marchlewskiego, Dzierżyńskiego i Kona. Pokazaliśmy również taki mały epizod wyzwalania Wyszkowa przez kapitana Bołtucia, który niezaplanowanym uderzeniem oswobodził miasto od bolszewikówopowiadał dla Radia Nadzieja Jacek Gradus ze Stowarzyszenia Historyczno-Edukacyjnego im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich.

Oprócz tej grupy w wydarzenie zaangażowały się również: Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Kresy” z Białegostoku, Nieformalna Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Rajski Ptak” z Tłuszcza, Młodzieżowy Wolontariat Szkolno-Parafialny „Otwarte Serce” oraz pojedyncze osoby z nieformalnych grup. Inscenizacja została zorganizowana w centrum miasta, dzięki czemu zainteresowała nie tylko miłośników historii, ale też przypadkowych przechodniów.

Bardzo fajna narracja, kostiumy i repliki broni. Bardzo podobały mi się również te batalistyczne sceny. Warto takie rzeczy kontynuowaćmówił jeden z widzów. To przynajmniej daje w człowieku taką wiarę, że Polak, kiedy jest zagrożenie, potrafi się zjednoczyć i dać opór. I to jest w tym wszystkich najważniejszeprzyznał kolejny.

Taka inscenizacja została zorganizowana w Wyszkowie po raz pierwszy. Inicjatywą do tego był jubileuszowy rok, w którym obchodzone jest odzyskanie przez Polskę niepodległości. Wszystkie wydarzenia są w tym roku bardziej bogate i bardziej celebrowane. Chcemy, aby ten rok był szczególny, tak jak zachęcają do tego władze centralne i inne samorządy. Wszyscy podjęliśmy wyzwanie, by 2018 był jednym wielkim świętem narodowym Polakówmówił burmistrz Wyszkowa, Grzegorz Nowosielski.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

thirteen − 5 =