RN
TwitterFacebook

Wyszków/Prof. Szczylik: W Polsce rocznie średnio 100 tys. osób umiera na raka

W Polsce rocznie średnio 3 000 osób ginie w wypadkach, a aż 100 000 umiera na nowotwór. Takie dane statystyczne przedstawił prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik podczas spotkania profilaktycznego z mieszkańcami Wyszkowa.

Jak unikać raka? Na to pytanie starał się odpowiedzieć mieszkańcom Wyszkowa prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik podczas spotkania dotyczącego profilaktyki nowotworów zorganizowanego 26 września w bibliotece miejskiej. Specjalista z zakresu onkologii mówił o rozsądnym żywieniu, aktywności fizycznej, profilaktycznych badaniach i edukacji dzieci.

Pierwsza dekada życia człowieka może zadecydować o tym, czy w przyszłości zachorujemy na nowotwórMy jesteśmy filtrem wszystkiego, co jest na zewnątrz. Inwestowanie w nasze zdrowie to jest przede wszystkim dbałość o nasz własny genom. Im mniej będziemy się narażać, tym mniej będziemy mieli w nim uszkodzeń – uświadamia profesor. Narażaniem się jest m.in. niezdrowe odżywianie, czy brak aktywności fizycznej. Dane pokazują, że w ciągu 15 lat liczba dzieci z nadwagą wzrosła w Polsce dwukrotnie. Należy powrócić do wagi należnej. To jest problem nie tylko obciążenia kręgosłupa, ale też związane jest ze zwiększoną zapadalnością na nowotwory – tłumaczy lekarz. Każdy człowiek powinien jeść co najmniej 5 porcji dziennie warzyw i owoców i 3 razy w tygodniu poświęcać 40 minut na aktywność fizyczną. Jednak powinna być to aktywność odpowiednia dla danej osoby, by nie przeciążyć organizmu.

Jak mówi profesor – na zachodzie uważa się, że najlepsza inwestycja to żywność u dzieci – Odżywianie dzieci chipsami powoduje u większości z nich nerwice. Ich system nerwowy jest uszkodzony przez zawarte substancje w chipsach. Wszystkie inne produkty, które najczęściej jedzą są przeładowane cukrem. Płatki śniadaniowe też zawierają cukier. A przecież istnieją, takie produkty, jak otręby itp., które są pozbawione cukru i konserwantów. Ale nie zakazujmy! Tłumaczmy dzieciom, dlaczego mają się dobrze odżywiać – apeluje.

Za układ odpornościowy naszego organizmu odpowiada w dużej mierze również skóra. Jest to tak samo ważny narząd, jak wątroba. Silne napromienienie i skóra to silna supresja – podkreśla lekarz. Jak się okazuje, na czerniaka najwięcej zachorowań odnotowuje się u Brytyjczyków, którzy masowo wyjeżdżają do ciepłych krajów, a mają albinoską, piegowatą skórę, czyli najbardziej wrażliwą na promieniowanie słoneczne.

W Polsce zaś problemem numerem jeden jest palenie tytoniu, a wraz z nim rak płuca. Wśród kobiet najczęściej pojawiającym się nowotworem jest rak piersi, ale wspomniany rak płuca również staje się coraz bardziej popularny u płci żeńskiej. Mój syn mi powiedział, że w jego klasie wszystkie dziewczyny palą. Musimy coś zrobić, żeby dziewczyny pokazały, że są rzeczywiście mądrzejsze – mówi. Z kolei nadmierne łączenie tytoniu z alkoholem może spowodować raka nerki i pęcherza. Nowotwory te najczęściej występują w Czechach, Morawach i Bawarii.

Jak zaproponował profesor – Polecam, by kobiety na urodziny robiły sobie mammografię, wtedy zapamiętają, kiedy wykonywały badanie po raz ostatni, a mężczyźni podobnie powinni robić z PSA. Lepszym prezentem jest zrobienie komuś ultrasonografii w rodzinie, niż kupienie kolejnej zabawki albo jakiegoś gadżetu, dlatego że tego tupu badania może okazać się prezentem życia.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *