RN
TwitterFacebook

Wyszków: Projekt ławeczki J. Różyckiego już gotowy

Zatwierdzono projekt ławeczki Jerzego Różyckiego, która ma powstać w Parku Miejskim im. K. F. Wazy. Pomysłodawcą jest polski rzeźbiarz, Karol Badyna, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. 

Jerzy Różycki to polski matematyk i kryptolog. Wraz z naukowcami – Marianem Rejewskim i Henrykiem Zygalskim – złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Zdaniem historyków, dzięki temu II wojna światowa trwała krócej o 2-3 lata. Różycki w 1926 roku ukończył Wyszkowskie Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne, znajdujące się niegdyś w Parku Miejskim. Szkoła ta dała początek istnienia I LO.

W ramach konkursu ogłoszonego przez gminę wpłynął jeden projekt ławeczki Różyckiego. Wykonał go Karol Badyna – polski rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jest autorem i wykonawcą wielu rzeźb znajdujących się w kraju i za granicą, w tym pomnika Artura Rubinsteina w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, pomnika Fryderyka Chopina w ogrodzie botanicznym w Singapurze, pomnika Jezusa Miłosiernego w Stąporkowie, Izaaka Bashevisa Singera w Biłgoraju, a także serii sześciu „Ławeczek Jana Karskiego” w Waszyngtonie (2002), Kielcach (2005), Nowym Jorku (2007), Łodzi (2009), Tel-Awiwie (2009) i Warszawie.

Różycki, siedzący na ławce, będzie przedstawiony jako młody człowiek z czasów gimnazjum. Jego ubiór ma nawiązywać do tej epoki. Obok postaci zostaną umieszczone trzy książki, a na okładce jednej z nich pojawi się symbol Enigmy. Wzrok Różyckiego ma być skierowany w stronę dawnego gimnazjum. Postać ta zostanie odlana z brązu. Sama ławka będzie 3-osobowa (z czego jedno miejsce zajmuje Różycki) i zostanie wykonana w stylu wiedeńskim (czyli takim, jakie są i będą stopniowo wymieniane ławki w parku). Ławeczka będzie usytuowana na ścieżce informacyjno-edukacyjnej, a obok pojawi się tablica przybliżająca historię postaci.

Ławeczka realizowana jest w ramach projektu „Wzrost potencjału turystycznego Gminy Wyszków poprzez ochronę obiektów zabytków”. Oprócz wspomnianej inwestycji, a także planowanej ścieżce informacyjno-edukacyjnej, w parku zostaną podświetlone pomniki przyrody, a konserwacji i renowacji ulegnie Obelisk Wazów.

Wykonanie ławeczki wyceniono na 75 tys. zł. Ma ona powstać do końca października.

MG

fot./UM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *