RN
TwitterFacebook

Wyszków: „Przyszliśmy do Ciebie, Morze, po ciężkim i krwawym trudzie…” [FOTO]

– mówił w Kołobrzegu kpr. Franciszek Niewidziajło podczas aktu zaślubin z morzem w 1945 roku. Było to następstwo zaślubin Polski z morzem, którego dokonano 25 lat wcześniej w Pucku. Wówczas, w 1920 roku Polska po ponad 100 latach zaborów powróciła nad Bałtyk, stała się państwem morskim. Te wydarzenia oraz 100-letnie istnienie Ligi Morskiej i Rzecznej uhonorował wczorajszy koncert Orkiestry Reprezentacyjnej LMiR w wyszkowskiej filii Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku.

98 rocznica zaślubin Polski z morzem oraz 100-lecie istnienia Ligi Morskiej i Rzecznej wpisały się w kalendarz wyszkowskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 1918 r. narodziła się Niepodległa, ale na dostęp do morza musieliśmy czekać. Dopiero na mocy postanowień Traktatu Wersalskiego z 28 czerwca 1919 r. została ustalona granica morska II Rzeczpospolitej. Traktat wszedł w życie 10 stycznia 1920 roku, a od 17 stycznia rozpoczęła się rewindykacja Pomorza przez Oddziały Polskie Frontu Pomorskiego pod dowództwem gen. broni Józefa Halleramówił prezes Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej kpt. Andrzej Potapowicz.

Podczas uroczystości kpt. Andrzej Potapowicz wraz z wiceprezesem LMiR kmdr Markiem Padjasem w asyście Hanny Potapowicz, sekretarz ZOM LMiR wręczyli odznaczenia tym, którzy wyróżnili się swoim zaangażowaniem i wieloletnim wkładem pracy w rozwój organizacji LMiR.

Złoty Medal Zasłużonym otrzymał kpt. Jerzy Pielaciński.
Srebrne medale otrzymali: kpt. Mariusz Pielaciński, st. bsm. Maciej Jastrzębski, st. bsm. Jarosław Morawski, bsm. Wojciech Decewicz, bsm. Stanisław Rapacz oraz muzycy grający w Orkiestrze Reprezentacyjnej LMiR: Janusz Łakus, Jan Jończyk i Rafał Suchta.
Brązowe Medale Zasłużonym dla Ligi Morskiej i Rzecznej otrzymali muzycy: Łukasz Chrustowski, Rafał Jagielski, Patryk Michalak, Artur Morawski, Maciej Tranczewski, Eliza Trzcińska, Hubert Żyluk.

Jest to dla nas nie tylko wyróżnienie, ale i zobowiązanie do szerzenia kultury Ligi Morskiej i Rzecznej – powiedział Maciej Tranczewski, wiceprezes Oddziału LMiR w Wyszkowie.

Kolejne odznaczenia zostały przekazane przez Wojskowego Komendanta Uzupełnień płk Leszka Wieczorka. W uznaniu szczególnych zasług na rzecz Rzeczpospolitej, na stopień starszego sierżanta rezerwy mianowano sierż. rez. Andrzeja Jacka Gerka, sierż. rez. Macieja Jastrzębskiego i sierż. rez. Jarosława Morawskiego.

Z wyrazami szacunku, zwracam się dziś do wszystkich noszących mundury Morskiej Żeglugi i Marynarki Wojennej, w uznaniu Państwa pięknej, godnej, obywatelskiej i życiowej postawy. Wiele polskich tradycji odnajdziemy na kartach historii Wyszkowa, a za sprawą Ligi Morskiej i Rzecznej oraz miłośników marynistyki, wciąż zapisywane są kolejne karty mówił burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski.

Uroczystości LMiR były również okazją do prezentacji książki nieobecnego podczas uroczystości kpt. Eugeniusza Daszkowskiego – honorowego obywatela Wyszkowa. Jest to książka przygodowa, filozoficzna, ale także biograficzna. To też kompendium wiedzy o zarządzaniu. Książka ta jest bardzo ciekawa w swojej formule. Napisana nie chronologicznie a alfabetycznie (…) W szczególny sposób chciałabym polecić tę książkę młodym ludziom, bo jest o tym, że warto mieć marzenia, że trzeba mieć siłę, aby je realizować – mówiła Aneta Kowalewska, zastępca burmistrza Wyszkowa.

Swój jubileusz obchodziła również Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej, której kapelmistrzem jest kmdr Józef Kowalewski. Działania związane z orkiestrą rozpoczął 10 lat temu. Początki były trudne, ale dzięki temu, ze mamy ludzi, którzy czują temat Ligi Morskiej i Rzecznej oraz czują tę kulturę muzyczną, udało sięmówi kapelmistrz. Orkiestrę tworzą muzycy nie tylko z Wyszkowa, ale też Pułtuska, Ciechanowa, Jońca, Marek, czy Warszawy. Swoim repertuarem, w którego skład wchodzi m.in. muzyka patriotyczna, rozrywkowa, klasyczna, filmowa. uświetnili wczorajszą uroczystość. Nie zabrakło też występu solistów: Ewy Rapacz i Stanisława Rapacz. Repertuar orkiestry to ponad 200 opracowanych utworów.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *