TwitterFacebook

Wyszków: Wyróżnieni „Za czyn” [FOTO]

„Za czyn” to nagroda od starosty powiatu wyszkowskiego. Jest to uhonorowanie osób bądź organizacji za szczególne działania i przy tym promocję miasta. W tegorocznej edycji nominowanych zostało w sumie 16 podmiotów, które oceniała powołana przez starostę kapituła.

Nagroda „Za czyn” przyznawana jest od 11 lat, dzieli się na cztery kategorie: pomoc społeczna, innowacja jako element rozwoju gospodarczego powiatu, kultura oraz kultura fizyczna i sport. Kapituła powołana przez starostę Bogdana Pągowskiego (w składzie: przewodniczący Adam Mróz – wicestarosta powiatu, Paweł Deluga – nauczyciel wychowania fizycznego, radny powiatu wyszkowskiego, Józef Bieganowski – kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Wyszkowie, Paweł Trzciński – prezes Przedsiębiorstwa POMEL, Piotr Nida – nauczyciel wychowania fizycznego, radny gminy Zabrodzie i Maria Gajewska – dyrektor Powiatowego Ośrodka Kultury i Sportu, sekretarz kapituły) oceniła 17 wniosków do tej nagrody, które wpłynęły do starostwa.

W kategorii „pomoc społeczna”, nominowani zostali Monika Bieżuńska i Hufiec ZHP „Rój Promienistych” im. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” w Wyszkowie. Nagrodę „Za czyn” otrzymał Hufiec ZHP, wnioskodawcą był burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski. Hufiec od wielu lat inicjuje i wspiera działania dobroczynne i charytatywne, podejmowanie na terenie gminy i powiatu. Wyszkowscy harcerze corocznie organizują zimowiska, obozy letnie oraz rajdy terenowe dla dzieci i młodzieży, a na przełomie 2016/17 roku obchodzili stulecie swojego istnienia.

Do kategorii „innowacje jako element rozwoju gospodarczego powiatu” nominowano Społem Powszechna Spółdzielnia Spożywców i Wyszkowskie Centrum Rozwoju Biznesu. Nagrodę starosty otrzymało Wyszkowskie Centrum Rozwoju Biznesu. Wnioskodawcą ponownie był burmistrz miasta. WCRB konsekwentnie  i kreatywnie wspiera lokalnych przedsiębiorców. Tworzy przestrzeń do wymiany doświadczeń i promuje dobre praktyki w biznesie organizując szkolenia, wykłady i debaty, stosując w nich nowoczesne metody nauczania o ekonomii i zarządzaniu. Spółka była też inicjatorem m.in. wykładu profesora Andrzeja Blikle, czy debaty oksfordzkiej.

W trzeciej kategorii „kultura” nominowano aż siedem podmiotów: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy „Wyszkowiak”, łączący kulturę ze sportem Andrzej Rębowski, Stowarzyszenie na Rzecz Gminy Zabrodzie Bractwo Zabrodzkie, fundacja Wyszkowski Teatr Tańca”, klasa gimnazjalna IIIb ze Szkoły Podstawowej nr 5, Amatroska Szkoła Artystyczna „Tomitofa” Magdaleny Kamińskiej oraz autorka powieści obyczajowych Ilona Gołębiewska. „Za czyn” wręczono fundacji „Wyszkowski Teatr Tańca”. Fundacja zrzesza ok. 30 tancerzy, w wieku od 13 do 19 lat. Zespół zdobywał liczne nagrody, m.in. Grand Prix Polski 2017 w jednym z największych turniejów tanecznych, czy I miejsce w „Ogólnopolskim Turnieju Tańca”. Wnioskodawcą był dyrektor Wyszkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Marek Wiśniewski. W tej kategorii starosta przyznał również wyróżnienie. Otrzymało je Stowarzyszenie na Rzecz Gminy Zabrodzie Bractwo Zabrodzkie. Stowarzyszenie prowadzi liczne inicjatywy kulturalne, upowszechnia dziedzictwo Cypriana Kamila Norwida, Antoniego Gawlińskiego, tradycji kurpiowskich, młynarstwa, lokalnej historii i twórczości mieszkańców. Wnioskodawcą była Justyna Pochmara.

Do ostatniej kategorii „kultura fizyczna i sport” nominowano Kacpra Terlikowskiego, Mateusza Tryca, Uczniowski Klub Sportowy Olimp „Loczki”, Stowarzyszenie „Bocian KRiS” w Brańszczyku, oraz Stowarzyszenie Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka”. Nagrodę „Za czyn” otrzymał Kacper Terlikowski, jego wnioskodawcami byli Marcin Ślubowski i Mariusz Kowalski – dyrektor WOK „Hutnik”. Kacper Terlikowski jest kierowcą rajdowym posiadającym licencję upoważniającą go do starów w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Na swoim koncie ma wiele osiągnięć, m.in. 11 miejsce w Rajdzie Barbórka, I miejsce w klasyfikacji generalnej i klasie V w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, czy I miejsca w klasyfikacjach generalnych w Rajdowym Samochodowym Pucharze Warmii i Mazur oraz Rajdzie Rzeszowiak. W tej kategorii wyróżniono również UKS Olimp „Loczki”, wnioskodawcą był Maciej Kowalski. W styczniu 2017 roku piłkarki klubu, Karolina i Paulina Pokraśniewicz oraz Natalia Chimkowska, zdobyły Mistrzostwo Polski w Halowej Piłce Nożnej Kobiet do lat 18, a złoty medal otrzymał trener drużyny Karol Wołynko.

Uroczystość wręczenia nagród „Za czyn” była też okazją do przyznania nagrody „Najlepszy Dzielnicowy”, którym został st. asp. Przemysław Deluga, o czym pisaliśmy TUTAJ. Spotkanie zakończyło się koncertem pn. „W krainie uśmiechu” z udziałem solistów Polskiej Opery Kameralnej w Łodzi pod dyrekcją Kazimierza Kowalskiego. Oprócz dyrektora i tym samym śpiewaka, na scenie wystąpili Andrzej Niemierowicz i Paulina Janczaruk, a przy fortepianie zasiadła Ewa Szpakowska.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *