RN
TwitterFacebook

Wyszków: Spacerem po nadbużańskich terenach

Nadbużański Szlak Spacerowy to projekt Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic. Członkowie Stowarzyszenia chcą rozpowszechnić trasę z Latoszka przez Rybienko Leśne do Drogoszewa. Dlaczego warto zwiedzić te tereny? – mówił w rozmowie na antenie Radia Nadzieja prezes Stowarzyszenia Adam Grześkiewicz.

Około 3,5-kilometrowy odcinek na trasie Latoszek – Rybienko Leśne – Drogoszewo. Dokładniej jest to droga przez plażę, wał przeciwpowodziowy i ścieżki nad rzeką wzdłuż tzw. stawów w Rybienku Leśnym. Spacerowicze idąc tamtędy mogą zobaczyć bujną przyrodę, różne gatunki roślin, podziwiać widoki ze skarp, czy spotkać bobry.

Praca członków Stowarzyszenia będzie polegała na lepszym udrożnieniu trasy i wydobyciu potencjału ścieżki, bo jak podkreśla Adam Grześkiewicz, prezes Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic – szlaki spacerowe mają to do siebie, że one już są, ich się nie buduje. Inicjatorzy chcą zająć się promocją i wzbogaceniu drogi o tablice informacje, czy mapy. Dzięki pracom porządkowym, które zostały wykonane już w lipcu ścieżka jest możliwa do przejścia, ale docelowo ma być ona łatwa i dostępna dla wszystkich bez wyjątku.

Ścieżka jest atrakcyjna o każdej porze roku. Na przykład jesienią spacerując nadbużańskim szlakiem możemy przenieść się na południe Polski.

Jest tam miejsce, które w aurze jesiennej, w październiku przypomina zarośnięte wioski w Bieszczadach albo Beskidzie Niskim. To ze względu na to, ze łąki które były kiedyś wypasane i żywiły się tam zwierzęta gospodarskie w tej chwili są nieużytkowane rolniczo. Dzięki temu trawy w niektórych miejscach i dzika zieleń sięga po pas. Jest to widok, który mi osobiście przypomina widoki zarastających Połonin albo łąk w Bieszczadach – mówi prezes Stowarzyszenia.

Trasa biegnie przez tereny zalewowe, dlatego w okresach przyboru wody może być częściowo niedostępna. W tej chwili jednak woda jest bardzo niska, dzięki czemu wszystkie zakątki nad Bugiem są łatwo dostępne.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *