TwitterFacebook

Wyszkowskie Święto Niepodległości – patriotycznie i sportowo

Dla wyszkowian 11 listopada już od 6 lat ma wielowymiarowy charakter – religijny, patriotyczny i sportowy. Jak podkreśla burmistrz miasta Grzegorz Nowosielski – Wychodzimy z założenia, że jest to święto radosne. Nie zapominajmy, by cieszyć się, że jesteśmy Polakami.

Obchody rocznicy istnienia wolnej Polski tradycyjnie rozpoczęły się Mszą św. W kościele pw. Św. Wojciecha zebrały się delegacje samorządowe gminy i powiatu, przedstawiciele środowisk kombatanckich, lokalne zarządy partii politycznych, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy miasta. O oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej pod batutą komandora Józefa Kowalewskiego.

Po wspólnej modlitwie wszyscy przeszli pod pomnik „Gloria Victis”, gdzie złożyli kwiaty i znicze oddając cześć i pamięć bohaterom.

Jesteśmy tym narodem, który ciężko walczył o wolność, ale dziś możemy się nią w pełni cieszyć. Wolność wymaga odpowiedzialności, ona nie oznacza wcale, że można iść niewłaściwą stroną ulicy. Ona jest zobowiązaniem, że będziemy wzajemnie się szanować, biorąc odpowiedzialność za swoje czyny. Wolność jest zobowiązaniem, bo to ona daje nam szansę na bycie lepszym, o ile będziemy umieli tę szansę mądrze wykorzystać – mówił burmistrz miasta Grzegorz Nowosielski

Pobiegli dla niepodległej Polski

Po części oficjalnej w parku im. Karola Ferdynanda Wazy odbył się „VI Wyszkowski Bieg Niepodległości”. W tym roku wzięło w nim udział aż 210 osób. Uczestnicy, w zależności od wieku, mieli do pokonania dwa dystanse: dzieci do lat 13-stu – 1000 metrów, a pozostali – 2000 metrów. 

Dystans 1000 metrów najszybciej uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 – Barbara Więch i Bartłomiej Smogorzewski. Drugie miejsce zajęli: Joanna Szymanik (Szkoła Podstawowa w Brańszczyku) i Piotr Siemieniewski (Szkoła Podstawowa nr 2). Na trzecim miejscu stanęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1: Julia Bączek i Patryk Okular.

W drugiej turze, pokonując 2000 metrów, biegli uczniowie klas VII szkół podstawowych oraz klasy II i III wygaszanych gimnazjów. Pierwsze miejsce zajęli: Julia Prusik (Szkoła Podstawowa nr 3) i Kacper Archacki (Szkoła Podstawowa nr 5). Na drugim miejscu znaleźli się: Gabriela Wolosin (Szkoła Podstawowa nr 5) i Krzysztof Mróz. Trzecie miejsce zajęli: Sandra Bialik (Szkoła Podstawowa nr 5) i Bartosz Warpas (Szkoła Podstawowa nr 4).

Ostatni bieg należał do młodzieży ponadgimnazjalnej oraz pozostałych chętnych uczestników. Najszybciej przebiegli: Magdalena Nizińska (mieszkanka Wyszkowa) oraz Kamil Gajewski (Szkoła Podstawowa nr 5). Drugie miejsce należało do Patrycji Kozikowskiej (Zespół Szkół nr 3) oraz Przemysława Oleksiaka (mieszkańca gminy Somianka). Trzecie miejsce zajęli: Renata Balińska (mieszkanka Leszczydołu Nowiny) i Bartosz Baliński (I Liceum Ogólnokształcącego).

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *