RN
TwitterFacebook

Za wyszkowian i wszystkich Polaków, co przelali krew

Żołnierzom Grupy Operacyjnej „Wyszków” i Armii Krajowej Obwodu „Rajski Ptak” oddali hołd w 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej mieszkańcy miasta. Uroczystość zorganizowali przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości w Wyszkowie oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa-Wschód.

Do naszego miasta wojska niemieckie dotarły 4 września. Wyszków już przed wojną miał dwa mosty, więc był strategicznym punktem dotarcia do Warszawy. Głównym zadaniem wojsk niemieckich było zdobycie tych mostów. 8 września żołnierze Grupy Operacyjnej „Wyszków” przeprawili się na drugi brzeg Bugu i wysadzili mosty, tak żeby spowolnić ruch wojsk niemieckich w kierunku Warszawy. Wieczorem Niemcy wkroczyli do Wyszkowa i rozpoczęły się mroczne czasy okupacji – opowiadała podczas uroczystości Ewa Runo, kandydatka na burmistrza.

Odpowiedzią na terror okupanta były organizacje konspiracyjne. Największa z nich, Armia Krajowa, działała również na terenie Wyszkowa, pod nazwą „Rajski Ptak”. Dziś, 1 września w rocznicę wybuchu II wojny światowej zebrali się  przed pomnikiem u zbiegu ulic Pułtuskiej i Sowińskiego mieszkańcy miasta, by oddać hołd lokalnym bohaterom i wspomnieć wszystkich Polaków, którzy stali się ofiarą wojny. Uczestniczących w uroczystości witał przewodniczący powiatowych struktur PiS Waldemar Sobczak. Modlitwie za poległych przewodniczył ks. Grzegorz Dębek, wikariusz parafii św. Wojciecha, po której organizatorzy złożyli kwiaty i zapalili znicz.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *