TwitterFacebook

10 lat Pracowni Tkaniny w Zambrowie [FOTO]

Pracownia Tkaniny Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie powstała w październiku 2008 roku. W tym roku mija 10 lat od tamtego momentu. Z tej okazji w Galerii Labirynt otwarto wystawę prezentującą jej dorobek i prace wykonane podczas zajęć prowadzonych przez Sylwię Korpalską, absolwentkę Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, która od początku jest instruktorem i kierownikiem pracowni.

Początki pracowni były bardzo trudne. Największy problem stanowiły warunki lokalowe dawnej siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury, który mieścił się początkowo przy ulicy Grunwaldzkiej oraz skompletowanie podstawowego wyposażenia niezbędnego do pracy. Szybki rozwój pracowni rozpoczął się w 2012 roku po przeniesieniu się do nowo wybudowanego Centrum Kultury przy ul. Wyszyńskiego 2a. Pracownia Tkaniny otrzymała wspaniałą przestrzeń z zapleczem technicznym oraz dodatkowe wyposażenie, które umożliwiło jej natychmiastowy rozwój.

Zajęcia w pracowni od samego początku były adresowane do młodzieży oraz osób dorosłych. Uczestniczyli w nich nie tylko mieszkańcy Zambrowa, ale także mieliśmy uczestników z okolicznych miejscowości. Obecnie na zajęciach tworzymy przepiękne batiki, czyli tkaniny malowane przy pomocy wosku, gobeliny, chodniki tkane na krosnach, poduszki, zabawki oraz inne przedmioty dekoracyjne i użytkowe – mówi Sylwia Korpalska, pomysłodawczyni i instruktor pracowni.

W ciągu dziesięciu lat istnienia pracowni przewinęło się przez nią ponad stu uczestników. Niektórzy przychodzą na odbywające się w niej zajęcia regularnie od kilku lat. W 2018 roku po raz pierwszy pracownia zorganizowała letni plener malarski w Tykocinie, którego zwieńczeniem była wystawa prezentująca wykonane na nim prace. Jak dodaje Sylwia Korpalska, pracownia to nie tylko ściśle określona przestrzeń – To miejsce i ludzie, którzy wchodząc ze sobą w dialog tworzą nową wartość. Tworzą wspaniałą przeszłość oraz przyszłość.

Wystawę z okazji 10-lecia Pracowni Tkaniny Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie można oglądać do końca lutego w Galerii Labirynt przy ul. Wyszyńskiego 2a.

Marcin Szczepański

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *