TwitterFacebook

Czerwony Bór świętuje 100 lecie odzyskania niepodległości

Wystawa „Twórcy Niepodległej”, projekcje filmów, specjalny numer gazety więziennej „Echo C-boru”- te i nie tylko te wydarzenia przygotowali funkcjonariusze z Czerwonego Boru w ramach obchodów wielkiego jubileuszu odzyskania niepodległości przez Polskę.

W minioną środę 7 listopada osadzeni z Czerwonego Boru mieli okazję zwiedzić wystawę zatytułowaną „Twórcy Niepodległej” przygotowaną przez Zakład Karny w Czerwonym Borze i Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku. Obrazy przedstawiające sylwetki wielkich Polaków związanych z odzyskaniem niepodległości i pierwszymi latami tworzenia państwa polskiego wyeksponowano w sali odpraw jednostki. Zwiedzającym zaprezentowano również film przygotowany prze TVP Historia „Po latach niewoli wstaje Polska… 1914- 1918”, bardzo sugestywnie przybliżający atmosferę panującą w rodzącej się po 123 latach rozbiorowego zniewolenia Polsce. Wystawa jest zwieńczeniem obchodów 100 lecia odzyskania niepodległości, punktem centralnym realizacji programu readaptacji „Poznaj swój region”, w ramach którego organizowano szereg przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym: spotkania z historykami, zajęcia poza terenem w placówkach historycznych i edukacyjnych, miejscach pochówku poległych w walce o wolność bohaterów czy wreszcie redakcja specjalnego jubileuszowego cyklu w gazecie więziennej „Echo C-boru”. Na ten miesiąc zaplanowano jeszcze spotkani poświęcone wielkiemu jubileuszowi z dr Piotrem Białokozowiczem z Muzeum Wojska w Białymstoku i historykiem, kierującym zambrowską Regionalną Izbą Historyczną Jarosławem Strękowskim.

Bez wątpienia wszystkie te działania mają głęboki sens pozwalają bowiem osadzonym, pomimo ich izolacji włączyć się w obchody jubileuszu niepodległości. Są motywacją do utożsamienia się z historią i wartościami patriotycznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *