RN
TwitterFacebook

Doczekali się godnego pochówku [FOTO]

Szczątki dziesięciu obrońców Ojczyzny z wojny polsko – bolszewickiej, spoczęło na cmentarzu w Szumowie. Zginęli 4 sierpnia 1920 roku. Najstarszy z nich miał 25 lat, ośmiu było w wieku 17-stu- 20 lat a najmłodszy miał 14-17 lat.

Mszy św. żałobnej w kościele w Andrzejewie przewodniczył biskup łomżyński Janusz Stepnowski. W homilii biskup nawiązał do ogromnych pokładów patriotyzmu, jakie były w tych młodych mężczyznach.

Ta iskra patriotyzmu była w nich ogromna. Nigdy nie poznali tej miłości małżeńskiej i to swoje, co mieli najcenniejszego – życie – poświęcili dla naszej Ojczyzny – mówił biskup Janusz Stepnowski.

Szczątki poległych dziesięciu żołnierzy odnaleźli pod koniec listopada ubiegłego roku poszukiwacze ze Stowarzyszenia Wizna 1939.

Oczywiście od razu była decyzja, żeby przygotować uroczystość pogrzebową tutaj w Szumowie, ponieważ tutaj znajduje się kwatera wojenna żołnierzy 201. Pułku piechoty ochotniczego, z którego pochodzili żołnierze, których szczątki odnaleźliśmy – mówi Dariusz Szymanowski, prezes Stowarzyszenia Wizna 1939.

Po Mszy św. kondukt żałobny z Andrzejewa udał się do Szumowa, gdzie nastąpiła dalsza część uroczystości pogrzebowych. Szczątki dziesięciu żołnierzy spoczęły w kwaterze wojskowej na szumowskim cmentarzu.

mk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × four =