RN
TwitterFacebook

Dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem

Jedna na sześć kobiet i jeden na pięciu mężczyzn zmierzy się w swoim życiu z chorobą nowotworową – tak wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Najczęstsze są nowotwory jelita, płuc i piersi.

Najczęstszym nowotworem złośliwym rozpoznawanym u kobiet jest rak piersi. Rocznie na ten nowotwór zapada około 16 tysięcy kobiet. Pierwsze objawy choroby są widoczne nieraz po kilku latach, dlatego badania profilaktyczne pozwalają na jej wczesne wykrycie i dają większą szansę na wyleczenie, na co zwraca uwagę Barbara Reinke, prezes Stowarzyszenia Amazonki w Zambrowie. – Kobiety mówią, że pójdą raz na rok do lekarza, ale raz na rok uważam że jest stanowczo za mało. Można się badać przynajmniej raz w miesiącu. Zmiany potrafią zachodzić z dnia na dzień, sami widzimy ile ludzi choruje wokół. Pod kątem raka sutka powinni badać się również mężczyźni. Prezes zambrowskiego Stowarzyszenia Amazonki podkreśla, jak niska jest świadomość na ten temat. – Oni też powinni sprawdzać jakiekolwiek zgubienia – mówi Barbara Reinke. Rocznie nowotwór ten dotyka około 100 mężczyzn.

Dziś (04.02) obchodzimy XIX Światowy Dzień Walki z Rakiem. Święto zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Z tej okazji, z myślą o osobach oraz rodzinach osób dotkniętych chorobą nowotworową, po raz drugi obchody tego dnia organizuje zambrowskie Stowarzyszenie Amazonki. W programie m. in. spotkanie z dietetykiem (Marta Żebrowska), psychologiem (Renata Szymańska) i rehabilitantem (Marcin Brzeziński). Początek o 17.00 w kawiarni Cafe Muza w Centrum Kultury w Zambrowie.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 1 =