RN
TwitterFacebook

GD: Jan Bajno – Szpital w Zambrowie ma się nieźle

Z doniesień medialnych wynika, że 90 procent szpitali powiatowych w Polsce jest na minusie. W Zambrowie jest inaczej – przekonuje Jan Bajno, zastępca dyrektora szpitala i jednocześnie jego główny księgowy, wtorkowy gość dnia Radia Nadzieja. Szpital z roku na rok zmienia swoje oblicze, a do dyspozycji pacjentów są oddawane kolejne oddziały.

Blok operacyjny, izba przyjęć, oddział intensywnej opieki medycznej, modernizacja oddziału chirurgicznego, zakup rezonansu magnetycznego, wybudowanie lądowiska na potrzeby Lotniczego Pogotowia Ratunkowego czy przebudowane oddziały ginekologiczno-położniczy i pediatryczny – to lista wykonanych w ostatnich latach inwestycji w zambrowskim szpitalu. Ale, jak podkreśla Jan Bajno – bardzo ważne są też inwestycje w wyposażenie szpitala:

– My mówimy przebudowa. To nie tylko przebudowa jako inwestycja budowlana, ale my zawsze kalkulujemy, że połowa środków przeznaczonych na realizację programu to jest zakup sprzętu aparatury medycznej – precyzuje Jan Bajno.

Odnosząc się do kiepskiej kondycji finansowej, w jakiej według doniesień medialnych znajduje się 90 procent szpitali powiatowych w Polsce, Jan Bajno dopytany przez Pawła Zyskowskiego podkreśla, że nie dotyczy to szpitala w Zambrowie i jednocześnie wskazuje, że należałoby wrócić do koncepcji, iż to pieniądz idzie za pacjentem, a nie trzymać się obecnych rozwązań:

– Pieniądz za pacjentem, to jest rozwój, a nie ryczałt, sieć, ryczałt i koniec. Jeżeli pieniądz idzie za pacjentem, to jednostki, które posiadają pewien potencjał (…) i przekłada się to na dalszy rozwój danej jednostki, to jest właśnie podstawa działania – uzasadnia Jan Bajno.

W rozmowie Pawła Zyskowskiego z Janem Bajno ponadto także między innymi o badaniach w ramach programu diagnozującego raka jelita grubego. Program w obecnym kształcie może być realizowany tylko do końca roku, choć podjęto już starania o przedłużenue terminu badań w ramach tegoż programu.

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *