RN
TwitterFacebook

GD: Płk Piotr Kondraciuk – resocjalizacja więźniów poprzez pracę

Resocjalizacja przez pracę, temu służy rządowy program „Praca dla więźniów”, który od ponad roku realizowany jest w zakładzie karnym w Czerwonym Borze. Właśnie tam gościła ekipa czwartkowego programu „Nadzieja w Regionie”.

Hala produkcyjna w zakładzie karnym w Czerwonym Borze została wybudowana w roku ubiegłym. Obecnie pracuje w niej ponad stu osadzonych w tak zwanym systemie zamkniętym, czyli bez możliwości pracy na zewnątrz zakładu. To osadzeni odbywający najcięższe wyroki. Takie hale produkcyjne budowane są także w Suwałkach i Przytułach Strych pod Ostrołęką (zakład w Przytułach, obok zakładów w Czerwonym Borze, Suwałkach, Grondach Woniecko, Hajnówce i dwóch zakładów w Białymstoku, wchodzi w skład okręgu białostockiego Służby Więziennej).

Zatrudnianie więźniów to zdaniem pułkownika Piotra Kondraciuka, dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Białymstoku, najlepsza resocjalizacja.

– Wielu osadzonych przed przybyciem do więzienia nie pracowało, albo pracowało sporadycznie. Tu tak naprawdę mają możliwość uczciwej pracy, nauczenia się zawodu (…), pod potrzeby pracodawców przygotowujemy odpowiednie kursy – mówi płk Piotr Kondraciuk.

Jest też inna grupa więźniów pracujących. To ci, którzy odsiadują wyroki za lżejsze przestępstwa i mogą pracować poza zakładem karnym. Jednak nie jest to możliwe w każdym przypadku, natomiast osadzony, który kwalifikuje się do podjęcia pracy na zewnątrz, musi wcześniej przejść odpowiedni cykl przygotowawczy.

Zakład karny w Czerwonym Borze istnieje od 2001 roku. Powstał na bazie istniejącej wcześniej jednostki wojskowej. Na potrzeby Służby Więziennej wydzielono 11 hektarów terenu wraz z zabudową pokoszarową. Pozostałe tereny, w tym przede wszystkim teren poligonu wojskowego, przejęły Lasy Państwowe.

Dziś zakład karny w Czerwonym Borze jest największym takim zakładem w okręgu białostockim. Przebywa w nim blisko tysiąc więźniów. Choć niebawem się to zmieni. Kolejne pawilony dla osadzonych budowane są w Przytułach Starych.

O zakładzie karnym w Czerwonym Borze, ale też o resocjalizacji poprzez pracę z pułkownikiem Piotrem Kondraciukiem, dyrektorem okręgowym Służby Więziennej w Białymstoku rozmawia Magda Bochenek:

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *