RN
TwitterFacebook

Gmina Rutki: Mieszkańcy pamiętają o Stanisławie Śleszyńskim [FOTO]

W minioną niedzielę, 7 lipca, odbył się piknik rodzinny z okazji Dni Rutek. Najważniejszym punktem tego dnia było jednak odsłonięcie tablicy i pośmiertne nadanie tytułu Zasłużonego dla Gminy przedwojennemu wójtowi i posłowi na Sejm RP Stanisławowi Śleszyńskiemu. W wydarzeniu wzięły udział jego córki i wnukowie.

Stanisław Śleszyński, urodził się w 1905 r. w oddalonym od Rutek kilka kilometrów Kałęczynie. Od 1931 roku sprawował on funkcję wójta. Siedem lat później, w 1938 roku zdobył mandat posła V kadencji i był nim aż do wybuchu wojny. 22 listopada 1939 został aresztowany.

Jest to bardzo tragiczna postać, gdyż do dnia dzisiejszego nie ustalono daty śmierci ani miejsca pochowania jego. Ostatni raz widziany był w 1940 roku w Homlu. Był to poseł na sejm, który został aresztowany przez NKWD w 1939 roku. Więziony w Łomży, potem wywieziony na teren byłego Związku Radzieckiego. Tam ślad urywa się. Dla nas jest zasłużony i dlatego Rada Gminy przyznała mu tytuł Zasłużonego dla Gminy  – mówi Dariusz Modzelewski, wójt Gminy Rutki.

Tablica pamiątkowa została odsłonięta w budynku Urzędu Gminy w Rutkach Kossakach. Inicjatorem był Andrzej Grodzki. We wczorajszej uroczystości odsłonięcia wzięli udział posłowie, samorządowcy oraz rodzina Stanisława Śleszyńskiego – dwie córki i wnukowie.

mb/pg

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four × 3 =