RN
TwitterFacebook

Gmina Zambrów: Kolejne pieniądze na budowę przedszkola i utworzenie oddziału żłobkowego

Gmina Zambrów znalazła się wśród 95 gmin, które otrzymały dofinansowanie z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na utworzenie żłobka. Placówka powstaje przy ul. Fabrycznej w Zambrowie, gdzie budowane jest nowoczesne przedszkole.

Rezultatem prac budowlanych, sanitarnych i elektrycznych zaplanowanych w projekcie będzie powstanie dwukondygnacyjnego budynku z użytkowym poddaszem. Na parterze będzie ulokowana kuchnia z zapleczem, jadalnia oraz szatnia. Na piętrze przewidziano utworzenie czterech oddziałów przedszkolnych oraz cześć biurową. Pomieszczenia zostaną w pełni dostosowane do potrzeb dzieci w wieku 3-6 lat, w tym dzieci niepełnosprawnych. Opiekę znajdą dzieci z 4 oddziałów przedszkolnych i grupy żłobkowej. Całość inwestycji dopełni zagospodarowanie terenu – powstaną zjazdy, parking, ciągi piesze, nasadzenia roślin i plac zabaw. Dużym udogodnieniem dla rodziców będzie atrakcyjne położenie nowopowstałego przedszkola, które pozwoli na łatwiejszy dowóz dzieci. Całkowity koszt budowy  to ponad 6 mln zł. Projekt został złożony w odpowiedzi na konkurs organizowany przez lokalną grupę działania Brama na Podlasie. Dotacja dla tej inwestycji ze środków unijnych tylko w ramach Lokalnych Grup Działania wynosi ponad 700 tys. zł.

25 listopada 2020 br. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło wyniki konkursu i Gmina Zambrów znalazła się wśród 95 gmin, które otrzymały dofinansowanie na utworzenie żłobka. Dotychczas na terenie zambrowskiej gminy wiejskiej nie funkcjonował żaden żłobek, ani klubik dziecięcy, dlatego Gmina Zambrów złożyła wniosek na utworzenie oddziału żłobkowego do Programu “Maluch+”, który wspiera rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Projekt będzie realizowany od początku stycznia 2021 r. do końca grudnia 2021 r. Zostanie utworzonych 25 miejsc opieki żłobkowej nad dziećmi do lat 3. Na oddział żłobkowy przeznaczono: pomieszczenie ogólne o pow. 66,4 m2, sypialnię 53,4 m2 i łazienki  – 15,3 m2. W ramach inwestycji przewidziano utwardzenie terenu z miejscami parkingowymi na 22 pojazdy. Cała planowana infrastruktura jest niezbędna do prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania przedszkola/żłobka. Gmina wyposaży także pomieszczenia do przygotowania posiłków dla dzieci żłobkowych i przedszkolnych. Będzie to profesjonalna kuchnia wyposażona w meble, armaturę  ze stali nierdzewnej, chłodziarki, szatkownice, itp., łatwa w utrzymaniu i czyszczeniu. Zostanie zakupione wyposażenie żłobka, m.in. szafki, półki, przewijaki, materace, pościel. Ogólna wartość zadania – utworzenie oddziału żłobkowego – wynosi 1 140 548,00 zł, z czego 825 000,00 zł to dotacja z programu rządowego MALUCH +, a 315 548,00 zł wkład własny Gminy Zambrów.

Należy podkreślić, że montaż finansowy Gminy Zambrów na budowę przedszkola i utworzenie oddziału żłobkowego jest rozbudowany. Przewiduje szereg źródeł finansowania, a poszczególne składniki tego montażu, są sukcesywnie uruchamiane. Oddanie do użytku przedszkola wraz z oddziałem żłobkowym przyniesie znaczne korzyści społeczne. Pozwoli na zaspokojenie potrzeb społeczności lokalnej w zakresie dostępu do profesjonalnej formy opieki nad dziećmi do lat 3, możliwości podejmowania pracy przez rodziców nieaktywnych zawodowo z racji sprawowania opieki nad dziećmi, poprawy poziomu życia i stabilizacji finansowej rodziny. Wpłynie także na prawidłowy rozwój dzieci w zakresie inteligencji emocjonalnej i głębszych zachowań społecznych poprzez zwiększenie kontaktów dziecka z grupą rówieśniczą. Przedszkole, w którym funkcjonować będzie oddział żłobkowy, uruchomione zostanie pod koniec 2021 r.

UG Zambrów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 − 2 =