RN
TwitterFacebook

Hitlerowska zbrodnia w Zambrowie. Żołnierze Wehrmachtu zabili 200 osób

Niemcy otworzyli ogień do polskich jeńców zgromadzonych na placu ćwiczebnym koszar w Zambrowie. W ciągu oko 10-minutowego ostrzału zamordowali 200 rozbrojonych żołnierzy. O tym, co wydarzyło się w nocy z 13 na 14 września 1939 roku przypomina Instytut Pamięci Narodowej na twitterze.

“Z 13 na 14 IX 1939 w Zambrowie Niemcy zgromadzili 4000 jeńców (Wojska Polskiego. przyp. red.) na placu koszarowym i zapowiedzieli rozstrzelanie każdego, kto wstanie. W nocy na plac wbiegły spłoszone konie taborowe powodując wybuch paniki. Niemcy otworzyli ogień. Zginęło 200 Polaków. pisze Instytut Pamięci Narodowej na portalu społecznościowym twitter.


14 września rano wiadomo już było, że żołnierze Wehrmachtu rozstrzelali 200 polskich żołnierzy, a kolejnych 100 było rannych. Według świadków zbrodni, konie które wpadły w popłoch zostały celowo przestraszone. Miało to być tylko pretekstem do zabicia Polaków.

Żołnierze Wojska Polskiego dostali się do niewoli po walkach o ziemię zambrowską, które toczyły się od 10 do 13 września 1939 roku.

pz/IPN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four + 16 =