TwitterFacebook

Hodyszewo: pielgrzymi dotarli do sanktuarium [FOTO]

Wczoraj ok. godz. 15:00 do sanktuarium Matki Bożej Pojednania dotarła 33. Zambrowska Pielgrzymka Piesza. To jedna z kilkunastu grup pieszych pątników, którzy docierają do sanktuarium na tzw. odpust koronacyjny.

W sobotę rano, w drugi dzień pielgrzymki, ponad 250 osób, po noclegu w Brzózkach i Średnicy wyruszyło w drogę do „Jasnej Góry Podlasia”, jak nazywana jest świątynia w Hodyszewie. Po odpoczynku w Dąbrówce Kościelnej i Nowych Piekutach, pielgrzymi dotarli przed godz. 15:00 do celu swojej wędrówki – przed cudowny obraz Matki Bożej.

W bramach sanktuarium wszystkich witał jego kustosz ks. Wojciech Juszczuk SAC.

O godz. 15:00 uroczystej mszy świętej przewodniczył ks. Kamil Nowak, przewodnik pielgrzymki, a homilię wygłosił ks. Waldemar Pawlik SAC, wiceprowincjał Prowincji Chrystusa Króla Księży Pallotynów. Ostatnim punktem pielgrzymki było przejście do Krynicy, znajdującej się ok. 2 km od sanktuarium. To według tradycji właśnie tam objawiła się cudowna ikona Matki Bożej i to tam po dzień dzisiejszy bije cudowne źródło.

Mam wielkie przekonanie, że ludzie na tym terenie ukoronowali Maryję najpierw w swoim sercu i koronowali Ją przez wiele lat tego przybywania tu do Hodyszewa i dopiero później zostały nałożone na skronie Maryi te korony papieskie – mówił ks. Wojciech Juszczak, kustosz hodyszewskiego sanktuarium. – To przybywanie tutaj do sanktuarium, te piesze pielgrzymowanie, to jest przekazywanie wiary dalej. Przychodzenie na ten tzw. odpust koronacyjny rodziców ze swoimi dziećmi to jest właśnie przekazywane z pokolenia na pokolenie tego naszego depozytu wiary. Jestem przekonany, że za kilka lub kilkanaście lat ci młodzi ludzie będą tutaj przyprowadzali swoje dzieci, swoich najbliższych. Dziś to wezwanie Matki Bożej Pojednania, które nadał Maryi Hodyszewskiej podczas koronacji papież Jan Paweł II, jest wciąż aktualne. Po pierwsze dlatego, że na tym terenie przez długie lata byli unici, później prawosławni. Nie chcemy uciekać od tej pięknej historii. Bez wątpienia ten tytuł nabrał szczególnego znaczenia w okresie stanu wojennego. W czasie gdy dokonywała się koronacja, podpisywano porozumienia sierpniowe. Dziś ten tytuł jest niesamowicie aktualny, szczególnie w odniesieniu do naszych rodzin. Wielu ludzi, którzy tutaj przyjeżdżają, szuka głębokiej spowiedzi i pomocy dla swoich najbliższych właśnie pamiętając o tym, że Maryja tu, w tym miejscu, jest Matką Pojednania.

Ostatnia sobota i niedziela sierpnia to co roku rocznica koronacji cudownego obrazu Matki Bożej w Hodyszewie. Miała ona miejsce 31 sierpnia 1980 roku. Uroczystej koronacji miał dokonać Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan kard. Wyszyński. Mówił o tym ówczesny arcybiskup krakowski kard. Franciszek Macharski, który dokonał tego aktu w zastępstwie Prymasa: „(…) bardzo chciał przybyć tu, na tę ziemię swych przodków, ale powodowany równie ważnymi racjami dokonał wyboru pozostania w Warszawie”. Był to ostatni dzień sierpnia roku 1980 r. Tego samego dnia podpisywano słynne porozumienia sierpniowe w Gdańsku. Powstawała Solidarność

Co roku, w rocznicę koronacji, w ostatnią sobotę sierpnia przybywa do sanktuarium kilkanaście pieszych pielgrzymek z całego Podlasia.

Marcin Szczepański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *