TwitterFacebook

O 100-leciu praw wyborczych kobiet w Zambrowie [FOTO]

Dr Maria Tocka poprowadziła w Zambrowie spotkanie pt. „100 lat praw wyborczych kobiet”. Prelekcja odbyła się w ramach miejskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wszystko zaczęło się od 28 listopada 1918 roku, kiedy marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. Pierwszy artykuł tego dekretu głosił: „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci, który do dnia ogłoszenia wyborów ukończył 21 lat”. (…) Dla nas Polek odnalezienie się w tej nowej przestrzeni było niezwykle trudne. Chcę zwrócić uwagę, że wybory zostały zaplanowane na 26 stycznia 1919 roku. Kobiety uzyskały prawa wyborcze zaledwie dwa miesiące wcześniej. Kobiety musiały się w tym jakoś odnaleźć – mówiła podczas wykładu dr Maria Tocka.

Prowadząca spotkanie w bardzo rzeczowy sposób przedstawiła sytuację kobiet na przestrzeni ostatnich stu lat. Konferencję rozpoczęła od opisu ogólnej sytuacji polityczno-gospodarczej Polski w momencie odzyskania niepodległości: nie było ustanowionych granic na wschodzie oraz na południu z Czechosłowacją, a przed Polakami była jeszcze wojna bolszewicka 1919-1920 i tworzenie nowego państwa.

Po ogłoszeniu dekretu o nowej ordynacji wyborczej czynne (czyli możliwość głosowania) prawo wyborcze posiadali wszyscy obywatele państwa bez różnicy płci, który do dnia ogłoszenia wyborów ukończyli 21 lat z wyjątkiem wojskowych w służbie czynnej. Bierne (czyli możliwość kandydowania) prawo przysługiwało wszystkim obywatelom, również wojskowym.

Udział kobiet w pracach Sejmu był ewenementem na skalę światową, bo choć kolejne państwa wprowadzały równouprawnienie w prawie do głosowania, to rzadko szło za tym przyzwolenie na ich kandydowanie. Warto dodać, że w pierwszym polskim sejmie po odzyskaniu niepodległości, znalazło się 8 kobiet. Choć grupa kobiet posłanek nie była zbyt  liczna, to odebrała istotną rolę w pracach Sejmu. Jedną z posłanek w nowym sejmie była pochodząca z Łomży Maria Moczydłowska.

Wśród gości spotkania z Marią Tocką była prezes Polskiego Związku Niewidomych Anna Woźniak-Szymańska, reprezentantki Okręgu Podlaskiego PZN, Starosta Zambrowski Robert Maciej Rosiak oraz przedstawicielki Rady Miasta Zambrów, a także członkowie i sympatycy Stowarzyszenia „Szansa” w Zambrowie.

Marcin Szczepański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *