RN
TwitterFacebook

Podlaskie. Ponad 2 mln zł dla podlaskich samorządów na wsparcie lokalnych inwestycji i rozwój czytelnictwa

Cztery podlaskie samorządy otrzymają pieniądze z budżetu województwa podlaskiego na dofinansowanie lokalnych inwestycji. To Powiat Wysokomazowiecki oraz gminy Tykocin, Gródek i Nowinka. Decyzję w tej sprawie podjęli radni podczas XXVII sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego w poniedziałek (22.02). Podczas obrad przyznano również 405 tys. zł na rozwój czytelnictwa w dziewięciu podlaskich gminach.

Dzięki dotacji w wysokości ponad 1,2 mln zł, w Tykocinie zostanie wybudowana ścieżka dydaktyczna nad Narwią. Pieszo-rowerowy trakt będzie wyposażony w ławki, oświetlenie, a także w tablice edukacyjne. Inwestycja ma służyć turystom i jednocześnie chronić naturę poprzez wytyczenie szlaków, którymi miłośnicy przyrody będą mogli się poruszać bez szkody dla środowiska.

Pomoc finansową w wysokości 300 tys. zł otrzyma też gmina Gródek. Pieniądze będą przeznaczone na dofinansowanie remontu sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej  w Gródku. Władze gminy zwróciły się o pomoc finansową do samorządu województwa w związku m.in. ze spadkiem dochodów spowodowanym epidemią. Pieniądze z budżetu województwa stanowią część  wkładu  własnego, który gmina musi wnieść po otrzymaniu dofinansowania z budżetu państwa.

Kwota 140 tys. zł trafi do Gminy Nowinka. To wsparcie jest szczególne – pieniądze zostaną przeznaczone na remont budynku komunalnego. Mieszka tam rodzina, której członkowie to osoby niepełnosprawne i schorowane. Remont obejmie m.in. wymianę więźby dachowej i położenie nowego dachu, wymianę stolarki okiennej, a także docieplenie domu. Gmina Nowinka jest w trudnej sytuacji finansowej, samorząd objęty jest programem naprawczym finansów i nie ma środków własnych na przeprowadzenie remontu.

Radni podjęli również uchwałę o dofinansowaniu rozbudowy internatu Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych (ZSOiZ) w Ciechanowcu. O to wsparcie wnioskował Powiat Wysokomazowiecki – organ prowadzący placówkę. ZSOiZ w Ciechanowcu kształci najwięcej uczniów spośród szkół ponadpodstawowych w powiecie. Jako jedna z nielicznych w województwie podlaskim prowadzi certyfikowane klasy wojskowe. Ich uczniowie w większości pochodzą spoza terenu Powiatu Wysokomazowieckiego i korzystają z internatu.
Modernizacja i rozbudowa bursy szkolnej podniesie standardy zakwaterowania, poprawi też estetykę budynku.
  

Sejmik przeznaczył 405 tys. zł na rozwój edukacji i czytelnictwa w dziewięciu samorządach. Pieniądze będą przeznaczone na utrzymanie bibliotek w Zambrowie, Wysokiem Mazowieckiem, Siemiatyczach, Sokółce, Hajnówce, Grajewie, Bielsku Podlaskim, Augustowie i Powiecie Sejneńskim.

Wrota Podlasia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 + eleven =