RN
TwitterFacebook

Podlaskie. Zarząd województwa nagrodzi gminy, które były najaktywniejsze w wyborach prezydenckich

Dziesięć gmin, które wykazały się największą frekwencją w II turze wyborów prezydenckich otrzyma 50 tysięcy złotych na modernizację i wyposażenie lokalnych świetlic. Poznaj zdobywców Pucharu Gmin, konkursu zorganizowanego przez zarząd województwa podlaskiego.

Mieszkańcy województwa wspólnymi siłami sprawili, że frekwencja wyborcza wyniosła 64,33%.  

– Chciałbym podziękować wszystkim mieszkańcom za to, że wzięli udział w wyborach na urząd prezydenta. Ta frekwencja była wyższa niż 5 lat temu. Widać, że ta tendencja do tego, żeby brać udział w wyborach cały czas jest wzrostowa. To niezmiernie cieszy, bo jako zarząd województwa podlaskiego podejmowaliśmy szereg działań profrekwencyjnych. Cieszę się, że te działania przynoszą efekty, chociaż nie takie, jakie bym chciał, bo wiemy, że województwo podlaskie troszeczkę odstaje od średniejmówił Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego. 

Jednym z działań profrekwencyjnych był ogłoszony przed II turą wyborów prezydenckich “Puchar Gmin” – konkurs dla samorządów z największą frekwencją. Nagrodzono w nim 10 najaktywniejszych gmin. Oto one: 

  • gm. Rudka – 82,35%
  • gm. Kołaki Kościelne – 79%
  • gm. Klukowo – 78,90%
  • gm. Suraż – 76,97%
  • gm. Nowinka – 76,13%
  • gm. Kulesze Kościelne – 75,16%
  • gm. Kobylin-Borzymy – 74,30%
  • gm. Nowe Piekuty – 74,23%
  • gm. Supraśl – 72,57%
  • gm. Turośń Kościelna – 72,39%

Zwycięskie samorządy muszą teraz złożyć dokumenty do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego wraz z wnioskiem, na jakie działania zostaną przeznaczone pieniądze. Wnioski zostaną ocenione pod względem formalnym i merytorycznym.

Uroczyste wręczenie pucharów nastąpi w przyszłym tygodniu.

Po wyborach – działanie

Podczas dzisiejszej konferencji marszałek Kosicki podkreślał, że powyborczy czas jest dobrym momentem do zakończenia wszelkich waśni i animozji. Zaapelował do „wszystkich środowisk politycznych”, żeby zająć się ciężką pracą na rzecz rozwoju województwa podlaskiego: gmin, miast i wsi.

Emocje już opadły, kurz już opadł, czas zająć się województwemzaznaczył.

Zapowiedział spotkania, których efektem ma być koordynacja działań na rzecz naszego regionu. Jak poinformował, zamierza zacząć od spotkań z włodarzami jego trzech największych miast: Białegostoku, Suwałk i Łomży. Adresatami działań marszałka ma być też Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego i Związek Powiatów Województwa Podlaskiego.

Bliżej mieszkańców i ich problemów

Artur Kosicki zapowiedział też cykl swoich wizyt we wszystkich gminach województwa, które mają się rozpocząć z początkiem września.

Chcę spotykać się z władzami gmin, ale też mieszkańcami, poznać kierunki rozwoju, wysłuchać jakie są problemy, po to, by dana  społeczność odczuła, że faktycznie interesujemy się jej sprawami – wyjaśnił marszałek.

Artur Kosicki, pytany przez dziennikarzy zaznaczył, że z „równą przychylnością” będzie patrzył na włodarzy wszystkich gmin, bez względu na przynależność polityczną.

Mogę powiedzieć, że my nie planujemy, jak będziemy działać ponad podziałami. My już tak działamy – podkreślił. – Decyzje z ostatniego półtora roku od kiedy funkcjonuje nowy zarząd województwa, to tego najlepsze przykłady.

pg/Wrota Podlasia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 − 11 =