TwitterFacebook

Policja w Wysokiem Mazowieckiem otrzymała sztandar [FOTO]

W rocznicę uchwalenia ustawy o Policji Państwowej z 1919 roku policjanci obchodzą swoje święto. W tym roku oficjalne uroczystości w powiecie wysokomazowieckim oraz zambrowskim rozpoczęły się wyjątkowym wydarzeniem – wręczeniem sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem. W uroczystościach udział wzięli między innymi: Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Jan Lach, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku nadinspektor Daniel Kołnierowicz, a także liczni zaproszeni goście.

Uroczystości zainaugurowała msza święta, celebrowana przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Tadeusza Bronakowskiego, która została odprawiona w intencji policjantów i pracowników wysokomazowieckiej oraz zambrowskiej Policji w Kościele Parafii Rzymskokatolickiej p.w. św. Piotra i Pawła w Wysokiem Mazowieckiem.

Następnie, w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Oddziału Prewencji Policji w Białymstoku oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Policji w Katowicach, wszyscy zebrani przemaszerowali ulicami miasta na plac przed budynkiem Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie o 18.00 rozpoczęła się uroczystość nadania sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem.

Sztandar, którego wygląd regulowany jest przez Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 października 1999 r. w sprawie wzoru i trybu nadawania sztandaru jednostkom organizacyjnym Policji, został ufundowany przez Społeczny Komitet, który ukonstytuował się 6 marca 2017 roku, natomiast zrzeszał przedstawicieli samorządów lokalnych, na czele z przewodniczącym Panem Bogdanem Zielińskim – Starostą Wysokomazowieckim.

Meldunek o gotowości do nadania sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem dowódca uroczystości złożył Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosławowi Zielińskiemu, który zwracając się do zebranych podkreślił, że „sztandar ten jest symbolem najwyższych, najświętszych wartości, takich jak: Bóg, Honor i Ojczyzna! Przypomina o tradycji, honorze, godności i o obowiązkach. Jest wezwaniem do rzetelnego wypełniania powinności wobec mieszkańców powiatu, miasta i ojczyzny. Sztandar to wyznacznik naszej tożsamości, trwałości i ciągłości historycznej”.

Po złożonym przez dowódcę uroczystości meldunku, Komendant Powiatowy Policji w Wysokiem Mazowieckiem nadkomisarz Krzysztof Woźniewski przywitał zebranych gości: przedstawicieli władz rządowych, samorządowych, służb mundurowych, duchowieństwa, instytucji działających na rzecz bezpieczeństwa państwa, a także mieszkańców powiatu wysokomazowieckiego oraz zambrowskiego. Następnie odczytany został Akt wręczenia sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem.

Po ceremonii wbicia pamiątkowych gwoździ odbyło się poświęcenie sztandaru, przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Tadeusza Bronakowskiego. Następnie sztandar przekazany został Komendantowi Powiatowemu Policji w Wysokiem Mazowieckiem, który po dokonaniu jego prezentacji przekazał sztandar pocztowi sztandarowemu. W tym miejscu głos zabrał Zastępca Komendanta Głównego Policji Pan nadinspektor Jan Lach, który podkreślił, że „nadany wysokomazowieckiej komendzie sztandar jest symbolem akceptacji społeczeństwa dla działań Policji. Ponadto, podziękował on darczyńcom, członkom Komitetu oraz wszystkim, którzy okazali wsparcie przy realizacji tego przedsięwzięcia. Nadmienił, że służba w Policji to przede wszystkim służba społeczeństwu, które oczekuje od nas profesjonalizmu, uczciwości i rzetelności.

Na zakończenie swojego wystąpienia zapewnił, że Policja dołoży wszelkich starań, by nie zawieść pokładanego w niej zaufania”. Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku Pan nadinspektor Daniel Kołnierowicz podkreślił, że „sztandar to godność, która nie może być naruszana i honor, który zawsze powinien być obecny na policyjnych mundurach”.

Tradycyjnie, podczas dzisiejszego święta przyznano akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. W komendzie Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem oraz w Komendzie Powiatowej Policji w Zambrowie nominacje na wyższe stopnie policyjne otrzymało 59 funkcjonariuszy. W korpusie oficerów awansowało 4 policjantów. W korpusie aspirantów awanse przyznano 27 policjantom, w korpusie podoficerów – 18, zaś szeregowych – 10. Awanse wręczali: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Jarosław Zieliński, Zastępca Komendanta Głównego Policji Pan nadinspektor Jan Lach oraz Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku Pan nadinspektor Daniel Kołnierowicz.

Zgromadzeni goście mogli również obejrzeć przemarsz Kompanii Reprezentacyjnej Oddziału Prewencji Policji w Białymstoku oraz wysłuchać krótkiego koncertu w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Policji w Katowicach. Wysokomazowieccy oraz zambrowscy policjanci przygotowali także dla mieszkańców stoisko profilaktyczne. Najmłodsi mogli wziąć udział w licznych konkursach dotyczących bezpieczeństwa.

Źródło: KWP Białystok 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *