TwitterFacebook

Poświęcenie nowych pomieszczeń WTZ w Szumowie [FOTO]

Biskup łomżyński Janusz Stepnowski poświęcił wczoraj (20.10) nowo wybudowane pomieszczenia w Warsztacie Terapii Zajęciowej Zgromadzenia Sióstr Służek NMPN w Szumowie.

Dziękujemy, że ten trud wypełnił się, że możemy cieszyć się tym nowym budynkiem, nowym skrzydłem, które zostało dobudowane do tego starego budynku – powiedział biskup Janusz Stepnowski. – W dzisiejszym dniu to miejsce stało się kaplicą, ale zapewne w dzisiejszym dniu to miejsce stanie się też świetlicą, w czasie Bożego Narodzenia tu będą przedstawienia jasełek czy inne spektakle – mówił do zgromadzonych biskup łomżyński.

W ramach inwestycji siedziba WTZ powiększyła się o dobudówkę, której powierzchnia liczy około 250 metrów kwadratowych. Obiekt zyskał świetlicę ze sceną teatralną i zapleczem, dwie pracownie, dwie łazienki. Na cele gospodarcze przeznaczone zostało również poddasze.

Aktualnie placówka liczy 40 podopiecznych, ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Siostra Agata Falkowska, kierownik WTZ w Szumowie potwierdza, że praca z osobami niepełnosprawnymi daje bardzo dużo satysfakcji.

Są też i trudności, ale są trudności po to, aby je pokonywać, wyzwalają też nowe pomysły, inicjatywy. Także praca z osobami niepełnosprawnymi wymaga takiego indywidualnego podejścia do każdej osoby i myślę, że te osoby tutaj z tym się spotykają – mówiła siostra Agata. – My ludzie zdrowi, pracownicy też spotykamy się z ogromną życzliwością, ciepłem, serdecznością i wdzięcznością od naszych podopiecznych – dodała z uśmiechem.

WTZ pozwala niepełnosprawnym przebywać razem, czuć się bezpiecznie, rozwija przyjaźń zachęca do współpracy.

Na warsztatach poznałam wiele wspaniałych osób, które mnie akceptują. Poznałam, co to jest przyjaźń, akceptacja – podkreślała uczestniczka warsztatu Anna Szyszkowska. – W chwili, gdy nie chodziłam na warsztaty nie byłam akceptowana przez społeczeństwo – uzupełniła.

Ogromną rolę WTZ podkreślają rodzice osób, które są uczestnikami warsztatu.

Rodzice mają odciążenie, mają po prostu chwilę dla siebie jeśli tu nasi synowie i córki przebywają – zaznaczyła w wypowiedzi dla naszych diecezjalnych mediów Irena Stokowska, mama Mariusza.

Rozbudowa Warsztatów Terapii Zajęciowej w Szumowie możliwa była dzięki dotacji celowej w kwocie ponad 230 tys. zł, na którą wspólnie złożyły się w ubiegłym roku samorządy powiatu zambrowskiego, miasta Zambrów, gminy Zambrów, gminy Rutki oraz gminy Szumowo.

To, co tutaj tworzą siostry i opiekunowie, to wymaga naszego wsparcia. To nie siostry powinny nam dziękować, ale my dla nich – podkreślał Jarosław Cukierman, wójt gminy Szumowo.

Warsztaty Terapii Zajęciowej Zgromadzenia Sióstr Służek NMPN w Szumowie funkcjonują od 2006 r. Prowadzona jest tam działalność w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej, przygotowująca osoby niepełnosprawne do aktywnego włączenia ich w życie społeczne oraz do podjęcia pracy zawodowej, odpowiadającej ich psychofizycznym możliwościom. Podopieczni uczeni są umiejętności przydatnych w samodzielnym egzystowaniu.

Piątkową uroczystość uświetniła część artystyczna w wykonaniu uczestników WTZ.

mw/xrsz

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *