TwitterFacebook

Powiat zambrowski ma 20 lat [FOTO]

Poświęcenie i przekazanie sztandaru, prezentacja insygniów oraz wręczenie odznaczeń państwowych – tak wyglądały uroczystości 20-lecia powstania powiatu zambrowskiego.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w koście p.w. Trójcy Przenajświętszej, sprawowaną przez ordynariusza diecezji bpa Janusza Stepnowskiego. W czasie liturgii został poświęcony sztandar powiatu zambrowskiego. Na mszy świętej obecni byli m.in. Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Krzysztof Jurgiel poseł na sejm RP, Jarosław Średnicki dyrektor Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, radni sejmiku wojewódzkiego, wójtowie gmin z terenu powiatu zambrowskiego, a także dyrektorzy placówek powiatowych.

Głowna część uroczystości odbyła się na hali sportowej Zespołu Szkół Nr 1 im. Gen. Stefana Roweckiego Grota. Zaprezentowano nowe insygnia powiatu zambrowskiego: herb, flagę, flagę stolikową, pieczęcie oraz sztandar.

Po bardzo głębokim przemyśleniu Zarząd Powiatu Zambrowskiego podjął decyzję, by ustanowić nowe insygnia. Główną przyczyną podjęcia takiej decyzji był fakt, że dotychczasowy herb był niezgodny z zasadami heraldycznymi, na przykład część orła przedstawiała orła wielkopolskiego. My jesteśmy dumni z tego, że ziemia zambrowska leży na Mazowszu. Zatem należało podjąć kroki, by insygnia były określone zgodnie z przepisami prawa – mówił podczas prezentacji Maciej Rosiak, starosta zambrowski.

Przekazania sztandaru na ręce Edwarda Lipińskiego, przewodniczącego Rady Powiatu, dokonał Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA.

W czasie uroczystości, na wniosek wojewody podlaskiego, postanowieniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, odznaczono medalami pracowników starostwa powiatowego:

  • Robert Maciej Rosiak – Srebrny Krzyż Zasługi za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej,
  • Marek Niewiński – Brązowy Krzyż Zasługi za zasługi w działalności społecznej i samorządowej.

Za wzorowe wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej odznaczeni zostali: Stanisław Rykaczewski, Ireneusz Ślesiński, Krystyna Gosk, Zenon Kaczmarczyk, Marek Mioduszewski, Bożena Nowowiejska, Zdzisław Owczarek, Danuta Ślesińska, Dorota Żychowska. Srebrny Medal za długoletnią służbę otrzymały Urszula Kulesza i Anna Sasinowska.

Na koniec młodzież z zambrowskich szkół średnich przedstawiła program słowno-muzyczny, nawiązujący do obchodzonej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Historia powiatu zambrowskiego jako jednostki administracyjnej ziemi łomżyńskiej sięga przełom XIV i XV wieku. Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z roku 1426. Ziemie powiatu zambrowskiego od początku polskiej państwowości należały do Mazowsza, w latach 1138-1526 do Księstwa Mazowieckiego, a w latach 1526-1795 do województwa mazowieckiego. W czasach powojennych został zaliczony do województwa białostockiego, a w wyniku reformy administracyjnej z 1999 r. ponownie zaistniał na mapie administracyjnej Polski. Obecnie swoim zasięgiem obejmuje ok. 750 km2 .

Marcin Szczepański

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *