TwitterFacebook

Powiat zambrowski uczcił ofiary zbrodni katyńskiej i tragedii smoleńskiej

Uroczyste obchody rocznicy tragedii katyńskiej i katastrofy smoleńskiej odbyły się w czwartek (5 kwietnia) w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie.

Powiatowe obchody 78. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz 8. rocznicy tragedii smoleńskiej uświetniło wielu gości. Wśród nich byli m.in. Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski – w imieniu własnym oraz Prezesa Rady Ministrów, Poseł na Sejm RP Bernadetta Krynicka, Płk. Zbigniew Redziak – Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Białymstoku, Płk. Grzegorz Konopko – Wojskowy Komendant Uzupełnień w Białymstoku, płk. Grzegorz Biziuk – Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, Płk. Adam Krystowczyk – Wojskowy Komendant Uzupełnień w Łomży, płk. Piotr Kontraciuk – Dyrektor Okręgowej Służby Więziennej w Białymstoku, Radni Sejmiku Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski i Marek Adam Komorowski, Robert Maciej Rosiak – Starosta Zambrowski, Stanisław Rykaczewski – Wicestarosta Zambrowski, Kazimierz Dąbrowski – Burmistrz Zambrowa, Jarosław Kos – Wójt Gminy Zambrów, kombatanci i sybiracy, radni powiatowi oraz kierownicy jednostek i instytucji z terenu powiatu zambrowskiego.

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandarów oraz odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Następnie przybyłych gości przywitał dyrektor szkoły Jan Pilch. Jako pierwszy głos zabrał Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, który dodatkowo odczytał list od Premiera Mateusza Morawieckiego. List do zgromadzonych w zambrowskim ZSO skierował także Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Odczytała go Poseł Bernadetta Krynicka. Następnie list od Sekretarza Stanu w MSWiA Jarosława Zielińskiego odczytał Wicestarosta Zambrowski Stanisław Rykaczewski. Głos zabrał również Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski. Przemówienia zakończył Starosta Zambrowski Robert Maciej Rosiak.

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przybyli na tę uroczystość. Dziękuję szczególnie młodzieży, która się tu stawiła. Za chwilę zostaną przedstawione treści dotyczące tych dwóch tragicznych wydarzeń. Wsłuchajcie się w nie i wyciągnijcie wnioski. Dziękujemy też osobom, które nie mogły przybyć, w szczególności Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz Prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu za skierowane listy. Katyń 1940 i Smoleńsk 2010. Dwie daty, dwa wydarzenia. Łączy je wspólna rzecz – wielka tragedia narodu polskiego. Katyń jest tylko symbolem. Ten mord był dokonywany w wielu miejscowościach. Okrutna zbrodnia strzałem w tył głowy, tylko za to, że było się Polakiem. W 2010 roku do Smoleńska udała się delegacja z osobami najważniejszymi w naszym państwie, na czele z śp. Prezydentem Lechem Kaczyńskim. Zginęli w katastrofie lotniczej. Zginęli w służbie Polski. To też ich łączy. Oddajmy im hołd – powiedział Starosta Robert Rosiak.

Następnie delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze pod Dębami Katyńskimi oraz pod tablicą śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zwieńczeniem uroczystości była jak zwykle wzruszająca część artystyczna w wykonaniu młodzieży ZSO pod kierunkiem pani Bożeny Rykaczewskiej, Elżbiety Chmielewskiej oraz Katarzyny Nity – Murawskiej. Warto też wspomnieć, że dzisiejsza uroczystość wpisała się w powiatowy cykl patriotyczny „Ku Niepodległej”, organizowany z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Paweł Zalewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *