TwitterFacebook

Reaktywacja Posterunku Policji w Szumowie [FOTO]

Dzisiaj (08.12) w Szumowie odbyły się uroczystości związane z przywróceniem posterunku policji. Kilka minut przed południem do Kościoła NMP Częstochowskiej w Szumowie zostały wprowadzone poczty sztandarowe i pododdział honorowy policji i straży pożarnej, a o 12 rozpoczęła się Msza św. Po nabożeństwie głos zabrali zaproszeni goście, wręczono także odznaczenia.

Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński stwierdził, że przywrócenie posterunku policji równa się przywróceniu mieszkańcom Szumowa bezpieczeństwa. Posterunek policji w Szumowie został zlikwidowany w 2014 i dołączył do ponad połowy posterunków w Polsce, które zostały zlikwidowane przez 8 lat panowania poprzednich rządów. W 2007 roku posterunków policji było 817, a po 8 latach zostało ich 399. Minister przypomniał zgromadzonym jak jeszcze jako poseł razem z mieszkańcami tej miejscowości podejmowali wspólne działania, aby bronić tego posterunku.

Komendanci otrzymywali bezsensowne rozkazy które musieli wykonywać. Prosiłem, żeby w miarę możliwości przynajmniej to spowalniali i tłumaczyli przełożonym, że to doprowadzi do obniżenia bezpieczeństwa – mówi wiceminister.

W województwie podlaskim zamknięto 14 z 42 posterunków, które funkcjonowały. Jest to 33 posterunek, który udało się reaktywować w całym kraju, a 4 w województwie podlaskim. Wcześniej udało się to w Czyżewie, Czarnej Białostockiej i Bakałarzewie. W tym roku ma zostać otwarty jeszcze jeden posterunek w województwie podlaskim – w Knyszynie.

Ludzie chcą bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo i zdrowie to najważniejsze wartości jakie człowiek posiada i chce mieć. Jeżeli tego nie ma to wszystko inne nie ma znaczenia. Jeżeli policja jest blisko ludzi, blisko miejsc, w których mieszkają, żyją i pracują to te bezpieczeństwo jest większe. W ciągu 3 miesięcy odbyło się 12 tysięcy spotkań, podczas których wzięło udział 220 tysięcy obywateli. Głównym postulatem tych konsultacji było przywrócenie posterunków policji tam gdzie zostały one wcześniej zlikwidowane. Policja jest dla ludzi i ma być blisko ludzi, musi być wśród nich na co dzień, rozpoznawać ich problem i się nimi opiekować – mówi Jarosław Zieliński.

Posterunek policji w Szumowie został reaktywowany na wskutek licznych debat i spotkań policji z mieszkańcami i późniejszych rozmów z władzami samorządowymi. Doprowadziło to do tego, że 8 września bieżącego roku zostało zawarte porozumienie między ministrem spraw wewnętrznych i administracji, a komendą wojewódzką policji o reaktywowaniu posterunku.

Mieszkańcy będą mogli czuć się teraz bezpieczniej. Zgłoszenia szły do Zambrowa i zanim przyjechali to jednak 15 minut trzeba było przeznaczyć na dojazd i przez ten czas przestępca czy złodziej mógł już sobie spokojnie uciec – mówi jeden z mieszkańców Szumowa.

Zostały również ogłoszone wyniku plebiscytu na najbardziej zasłużonego dla społeczeństwa dzielnicowego województwa podlaskiego pod nazwą „Dzielnicowy Podlasia 2016” zorganizowanego w listopadzie tego roku. Na pięćdziesięciu dzielnicowych, którzy brali udział w plebiscycie, mieszkańcy województwa oddali ponad dziesięć tysięcy głosów. Trzecie miejsce zajęła asp. Aneta Bałdowska z Komisariatu Policji w Dąbrowie Białostockiej, drugie miejsce zajął starszy aspirant Marek Klimuk z Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce, natomiast tytuł najlepszego dzielnicowego województwa podlaskiego przypadł młodszej aspirant Joannie Pietras-Mięsak z Posterunku Policji w Drohiczynie.

Dodatkowe nagrody są potrzebne, to jest bardzo fajny pomysł jeżeli chodzi o ten plebiscyt. Ten plebiscyt to nie jest tylko plebiscyt na najpopularniejszego dzielnicowego. To jest temat trochę szkoleniowy i ambicjonalny. Chodzi o to, że mamy wielu młodych dzielnicowych i ci młodzi dzielnicowi widzą jak to się kształtuje. Ten nagrody nie są najistotniejsze w tym wszystkim, ale z całą pewność jest to pewien aspekt motywacyjny, który trzeba brać pod uwagę – mówi Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku Daniel Kołnierowicz.

Na koniec uroczystości odbyło się poświęcenie radiowozu oraz nowego posterunku policji w Szumowie. Posterunek liczy 57 metrów kwadratowych i ma 3 pomieszczenia.

Bartosz Święciński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *