TwitterFacebook

Region. Jednostki OSP z czterech powiatów otrzymały pieniądze od zarządu województwa [FOTO]

Rekordowe 2 mln złotych trafiło do jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w całym województwie podlaskim. Z tej puli ponad 609 tys. złotych otrzymały te z powiatu łomżyńskiego, zambrowskiego, grajewskiego i kolneńskiego. W piątek, 19 lipca, samorządowcy i ochotnicy odebrali symboliczne czeki.

Strażacy ochotnicy pełnią bardzo ważną rolę w systemie ratowniczym naszego regionu i całego kraju. Nawet nie praca, bo to słowo nie oddaje w pełni wymiaru ich służby i misji. Zawsze są najszybciej na miejscu wypadków i pożarów. Są bardzo oddani temu co robią, co docenia zarząd województwa. Na pewno też środki przyczynią się do polepszenia pracy druhów i druhen z Ochotniczych Straży Pożarnychmówił w Łomży Juliusz Jakimowicz, zastępca dyrektora Gabinetu Marszałka. 

Największa kwota, 190 tysięcy złotych, trafiła do jednostek ochotniczych z terenu powiatu zambrowskiego. Pieniądze zasilą gminę Kołaki Kościelne (25 tys. złotych), Szumowo (45 tys. złotych), Rutki (70 tys. złotych) oraz gminy Zambrów (50 tys. złotych). Gmina Szumowo dzięki wsparciu finansowym zakupi nowy samochód gaśniczy, tak bardzo potrzebny jednostce OSP.

Blisko 160 tys. złotych trafiło do jednostek z powiatu łomżyńskiego. Najwięcej, bo aż 68 tys. złotych dla OSP z Gminy Wizna. Wsparcie zostanie przeznaczone na zakup samochodu specjalistycznego.

Tzw. zwyżki, żeby strażacy mogli prowadzić działania związane z gaszeniem nie tylko z drabiny, ale też ze zwyżki, która jest bardzo potrzebna w ich pracy. Pozwala to na bezpieczniejszy udział w akcjachwyjaśniał Włodzimierz Łąka, zastępca wójta Gminy Wizna. 

Pozostałe samorządy z łomżyńskiego, które otrzymały pieniądze to Gmina Śniadowo (10,5 tys. złotych), Gmina Łomża (37,5 tys. złotych) oraz Gmina Jedwabne (43 tys. złotych).

Symboliczne czeki trafiły też do:

  • pięciu samorządów z powiatu kolneńskiego na łączną kwotę 135 tys. złotych. Są to: Grabowo (25 000 zł), Kolno (10 000 zł), Miasto Kolno (25 000 zł), Mały Płock (40 000 zł) i Stawiski (35 000 zł)
  • sześciu samorządów z powiatu grajewskiego na łączną kwotę 125 tys. złotych. Są to: Gmina Grajewo (20 000 zł), Miasto Grajewo (20 000 zł),Radziłów (20 000 zł), Wąsosz (15 000 zł), Rajgród (35 000 zł) i Szczuczyn (15 000 zł).

Ochotników cieszą dotacje od marszałka, bo dzięki temu mogą kupić potrzebny sprzęt, np. hydrauliczny czy umundurowanie, bez którego nie można działać. – Potrzeby są bardzo duże i jest to kropla w morzu, ale myślę, że co roku będzie ten fundusz wykorzystywany, jeśli dalej będziemy otrzymywać dotacje. Narzędzie hydrauliczne są coraz częściej w użyciu, bo jest coraz więcej zdarzeń drogowych jak pożarówmówi Marcin Ceran, komendant OSP Gmina Łomża. 

pg/Marcin Szczepański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *