RN
TwitterFacebook

Region. Służba więzienna oddaje krew

Funkcjonariusze i pracownicy Zakładu Karnego w Czerwonym Borze oddali honorowo krew. We wtorek, 19 maja w mury jednostki zawitał krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Białegostoku.

Pandemia Covid-19 spowodowała dramatyczny spadek liczby krwiodawców w kraju. Sytuacja jest na tyle poważna, że stanowi zagrożenie dla pacjentów wymagających podawania krwi bądź jej składników. Zakład Karny w Czerwonym Borze odpowiedział na apel kierowany przez centra krwiodawstwa, by nie rezygnować z oddawania krwi w tak trudnym czasie.

We wtorkowy poranek, 19 maja, w mury więzienia zawitał krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Białegostoku. Przy zachowaniu dodatkowych procedur zwiększających bezpieczeństwo dawców i personelu medycznego przystąpiono do pobierania krwi. Każdy z dawców musiał wypełnić specjalne ankiety i był objęty procedurą mierzenia temperatury ciała.

Akcja krwiodawstwa to nie jedyny odzew na potrzeby wywołane pandemią. Już od pierwszych dni ogłoszenia stanu epidemii w kraju więziennicy przystąpili do szycia maseczek ochronnych. Tysiące maseczek powędrowały do najbardziej potrzebujących placówek służby zdrowia Łomży, Ostrowi Mazowieckiej i Zambrowa. Wśród obdarowanych znalazła się również Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego niosąca pomoc bezdomnym, biednym i cierpiącym. Zakład wsparł również Caritas Diecezji Łomżyńskiej oraz Grupę Ratowniczą „Nadzieja”, która na co dzień zajmuje się transportem chorych na koronawirusa.

Tekst i zdjęcia: kpt. Dariusz Śmiechowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 − 1 =