RN
TwitterFacebook

Region. W trakcie upałów nie zostawiaj dzieci samych w samochodzie

Przez Polskę przetacza się fala upałów. W związku z tym policja apeluje do dorosłych o rozwagę i nie zostawianie swoich pociech w nagrzanych samochodach. Nawet na chwilę.

Dzieci nie powinno się zostawiać samych w samochodzie niezależnie od pory roku, ale zwłaszcza teraz, w upalne dni – jest to skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie. Nie pomoże także parkowanie w cieniu – apelują w swoich komunikatach policjanci.

Temperatura w samochodzie wzrasta bardzo szybko i może dojść do nieszczęścia. Zawsze, gdy idziemy do sklepu czy chociażby na pocztę, zabierzmy dziecko ze sobą. Miejmy na uwadze, że podczas robienia zakupów tracimy poczucie upływającego czasu i może się nagle okazać, że podczas tej „krótkiej” chwili wydarzy się tragedia. Dlatego radzimy rodzicom, aby najpierw pomyśleli o konsekwencjach takiego zachowania, a nie zastanawiali się nad tym jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia.

O tragedię przy takich temperaturach nie trudno, dlatego ważna jest też czujność i odpowiednia reakcja od osób postronnych.

W sytuacji, w której ustalenie kierującego pojazdem jest trudne lub niemożliwe, nie bójmy się wybić szyby. W sytuacji gdy istnieje zagrożenie zdrowia, życia ludzkiego lub też dłuższe pozostawanie zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mamy prawo użyć wszelkich środków – przypomina policja.

Jeżeli nie mamy odwagi zareagować w zdecydowany sposób, o zaistniałej sytuacji należy poinformować jak najszybciej odpowiednie służby dzwoniąc pod numer 112.

pg/KGP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

thirteen − three =