TwitterFacebook

Regionalna Izba Historyczna poszukuje informacji o żołnierzach

Regionalna Izba Historyczna w Zambrowie poszukuje informacji na temat żołnierzy służących w mieście w latach 1917-1939. Wszystko po to, żeby przygotować publikację, w której zawarte będą biogramy oficerów, podoficerów, podchorążych i szeregowych, których losy był związane ze służbą wojskową w Zambrowie.

– Trwają prace na wydaniem tej publikacji. Jesteśmy na etapie zbierania informacji i docierania do materiałów źródłowych – mówi Jarosław Strenkowski, kierownik Regionalnej Izby Historycznej w Zambrowie i pasjonat historii wojskowości. – Będzie to dość obszerne wydawnictwo, ponieważ obenie mamy ponad 8.000 nazwisk. Bardzo zależy mi na pozyskaniu jak największej ilości informacji o służących w Zambrowie żołnierzach, dlatego zwracam się do rozsianych po całej Polsce rodzin żołnierzy o kontakt z Regionalną Izbą Historyczną. Ważna jest każda, nawet najmniejsza wzmianka, interesuje nas miejsce zamieszkania, data urodzin i data śmierci. Jeśli ktoś coś wie o pobycie swojego przodka, kuzyna w zambrowskim garnizonie, to będzie dla nas bardzo cenna informacja. Chciałbym, żeby przy każdym biogramie była jakaś informacja, nawet jednozdaniowa wzmianka, aby wydana publikacja była jak najbardziej pełna.

Zambrów w okresie II połowy XX w. rozwijał się dzięki stacjonującym w mieście wojskom i Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty. To dzięki żołnierzom, zambrowscy rzemieślnicy mieli miejsca pracy przy szyciu mundurów, czapek, naprawie elementów uzbrojenia, a okoliczni rolnicy z powodzeniem sprzedawali płody rolne i mięso.

Jeśli ktokolwiek posiada informacje, bądź najdrobniejsze wzmianki zachowane w przekazie rodzinnym o żołnierzach służących w mieście, proszony jest o kontakt z Regionalną Izbą Historyczną w Zambrowie: adres e-mail: regionalnaizba@wp.pl, tel.: 664-186-065.

Marcin Szczepański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *