TwitterFacebook

S8 Granica województwa – Zambrów. Ruch już na dwóch jezdniach

Udostępnienie kierowcom dwóch jezdni umożliwiła wprowadzona wczoraj (22.12) nowa organizacja ruchu na odcinku S8 od granicy województwa – do obwodnicy Zambrowa na Podlasiu. Wprawdzie z ograniczeniami prędkości do 100 km/h, ale wygodniej i bezpieczniej będzie więc na kolejnym 15-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej S8 na Podlasiu.

– Przekierowaliśmy ruch na dwie jezdnie około godziny 17.30 – poinformował Wojciech Borzuchowski, dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA.

Budowa odcinka od granicy województwa do Zambrowa dobiega już końca. Gotowe są obie jezdnie, są też elementy bezpieczeństwa ruchu (oznakowanie, bariery) i te chroniące środowisko (ekrany, przejścia dla zwierząt). Trwają jeszcze prace wykończeniowe wokół drogi głównej – stąd miejscami mogą pojawiać się utrudnienia w ruchu i dodatkowe ograniczenia związane z wykonywanymi robotami. Kontynuowane są także przy układzie dróg serwisowych i lokalnych, które miały być przebudowane w ramach kontraktu.

Tymczasowa organizacja ruchu będzie obowiązywać do zakończenia koniecznych robót i uzyskania niezbędnych pozwoleń, co powinno nastąpić w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Odcinek S8 granica województwa – Zambrów realizowany jest od 28 stycznia 2015 (podpisanie umowy z konsorcjum „RUBAU POLSKA” oraz „CONSTRUCCIONES RUBAU” S.A. Hiszpania).

Kontrakt na roboty opiewa na 454,9 mln. zł – za tą kwotę wykonawca wybudował 14,91 kilometrów dwujezdniowej drogi ekspresowej, na której powstało 17 obiektów inżynierskich, w tym 14 obiektów mostowych w ciągu trasy głównej lub nad trasą główną oraz 3 obiekty w ciągu dróg zbiorczych:

– 4 mosty + przejścia dla zwierząt w ciągu trasy S8

– 5 wiaduktów nad trasą S8

– 2 przejścia dla dużych zwierząt nad trasą S8 z blachy falistej

– 6 przejść dla zwierząt pod trasą S8 oraz drogami zbiorczymi i dojazdowymi.

Ponadto powstał węzeł – „Szumowo” na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 1996B oraz Miejsce Obsługi Podróżnych – Ostrożne, na którym trwają jeszcze prace (zlokalizowane po prawej stronie S8 dla pojazdów jadących w kierunku Białegostoku).

Inwestycja jest dofinansowana z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Umowa została podpisania 18.10.2016 r., a wartość dofinansowania z UE to kwota – 295 527 745,24 zł.

GDDKiA

1 komentarz

 1. Mazowszanin Odpowiedz

  Zambrów to miasto na Mazowszu. Proszę nie fałszować historii.
  Jeśli przed reformą 1975 r było to województwo białostockie to zambrowianie byli białostoczanami ?
  W 1939 nr była to Zapadnia Biełaruś – czy przez analogię byli to Zachodni Białorusini ?
  Od 1941 r była to Rejencja Wschodniopruska – czy to w tym czasie byli Wschodni Prusacy ?

  Proszę zajrzeć do historii – poziom szkoły podstawowej i pouczyć się trochę historii.

  Do 1525 r Mazowsze było udzielnym księstwem, było lennem króla Polski ale też lennem króla Czech.
  Gdy król Polski Jagiełło organizował wyprawę na Krzyżaków to wysłał posłów do księcia Mazowieckiego , czy Mazowsze weżmie udział w wyprawie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *