RN
TwitterFacebook

Światowy Dzień Walki z Rakiem w Zambrowie

Zambrowskie amazonki obchodziły Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji odbyło się spotkanie osób dotkniętych chorobą nowotworową oraz ich rodzin. Miało ono przekonać, że rak to nie wyrok – to choroba, z którą można wygrać.

Od dziewiętnastu lat w Polsce dzień 4 lutego obchodzony jest jako Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji Stowarzyszenie „Amazonki” w Zambrowie, z myślą o osobach dotkniętych chorobą nowotworową oraz ich rodzinach i bliskich, już po raz drugi zorganizowało spotkanie informacyjno-profilaktyczne.

Takie spotkania organizujemy przede wszystkim w celu podnoszenia świadomości społeczeństwa. Często na tę chorobą zapadają członkowie naszych rodzin, znajomi. Chyba każdy z nas ma w swoim otoczeniu kogoś, kto jest albo był chory na raka. Dlatego warto coś o tej chorobie więcej wiedzieć. Oprócz prelekcji pani psycholog, dietetyk i fizjoterapeuty, każdy z uczestników spotkania może zabrać ze sobą folder informujący m.in. o tym jak się odżywiać, jak postępować, gdy się zachoruje, gdzie szukać pomocy – mówiła Barbara Reinke, prezes Stowarzyszenia „Amazonki” w Zambrowie.

Podczas spotkania odbyły się trzy konferencje. Jako pierwsza głos zabrała psycholog Renata Szymańska, która mówiła o terapii simontowskiej w leczeniu choroby nowotworowej. Zaznaczyła, jak bardzo ważna jest pomoc psychologiczna w leczeniu oraz wsparcie osób bliskich. Głos zabrała także dietetyk Marta Żebrowska-Gamdzyk, która wyjaśniła, jak powinien wyglądać zdrowy styl życia, który jest jednym z podstawowych działań profilaktycznych w zapobieganiu choroby. Oprócz prawidłowego sposobu odżywiania się omówiła też kwestie aktywności fizycznej, snu i badań profilaktycznych. O ćwiczeniach oraz aktywnych formach wypoczynku opowiadała także fizjoterapeutka Joanna Szeligowska. Jak mówiła, aktywność fizyczna jest bardzo ważna nie tylko jako profilaktyka, ale także w przypadku zachorowania, ponieważ zmniejsza ryzyko nawrotu, poprawia tolerancję leczenia i jakość życia w terminalnej fazie choroby.

Zambrowskie Stowarzyszenie „Amazonki” zaprasza wszystkie osoby dotknięte chorobą nowotworowa, a także tych, którzy mają w swoich rodzinach chorych na tę chorobę na spotkania, które odbywają się w pierwszy poniedziałek miesiąca o godz. 17.00 do kawiarni Volo Cafe przy Ośrodku Wsparcia Rodziny Caritas przy Alei Wojska Polskiego 49 w Zambrowie.

Marcin Szczepański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *