RN
TwitterFacebook

Szumowo: IPN odkrył zbiorową mogiłę. To najprawdopodobniej żołnierze września 1939 roku

Szukali szczątków dwóch osób, znaleźli szczątki dziesięciu innych. Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej od kilku dni prowadzi prace poszukiwawcze na terenie cmentarza w Szumowie.

Celem prac jest odnalezienie szczątków partyzanta oraz policjanta. W pobliżu miejsca, w którym miał zostać pochowany żołnierz, odnaleziono szczątki, które nie były oznaczone – wyjaśnia ks. Tomasz Trzaska z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPNu:

– W kilku trumnach znaleźliśmy szczątki. Najprawdopodobniej żołnierzy wrześniowców 1939 roku. Szczątki osób, które miały być ekshumowane z miejsca pierwotnego pochówku. Według informacji, do których nam się udało w tych bieżących dniach dotrzeć, z miejsca przy szkole w Szumowie. Tam najprawdopodobniej było miejsce takiego tymczasowego pochówku, a następnie przeniesiono ich tutaj. 

Poszukiwanych szczątków partyzanta nie udało się odnaleźć. Nie oznacza to jednak, że nie ma ich w bezpośrednim sąsiedztwie:

– Musimy pamiętać o tym, że często pamięć ludzka jest ulotna i zmienia się też topografia cmentarza. Przez kilkadziesiąt lat to, co w pamięci ludzkiej mogło się trochę gdzieś przesunąć, upłynnić. Niekiedy jest dosyć trudno wskazać bardzo precyzyjne miejsce pochówku, nawet jeśli ktoś był bezpośrednim świadkiem. Wyobraźmy sobie sytuacje, że chociażby zmienia się lokalizacja ścieżki, czy szerokość ścieżki, czy układ drzew. 

Niewykluczone, że w miejscu mogiły odnalezione zostaną kolejne szczątki. Natomiast prace nad odnalezieniem szczątków partyzanta i policjanta cały czas trwają.

jt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × five =