TwitterFacebook

Tożsamość narodowa na Przeglądzie Pieśni Patriotycznej w Szumowie [FOTO]

11 zespołów wzięło udział w VII Przeglądzie Pieśni Patriotycznej „Jestem Polakiem”, który odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Szumowie. – Bardzo nam  jest bliska sprawa Polski. Chcemy przez te przeglądy kształtować, rozwijać naszą tożsamość narodową, poczucie polskości. Jesteśmy bardzo przywiązani do naszej historii i chcemy w naszym codziennym życiu też te postawy patriotyczne pielęgnować i ten przegląd, który odbywa się już po raz VII, więc stał się już pewną tradycją, jest na to doskonałym sposobem – mówi s. Agata Falkowska, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny w Szumowie, organizator przeglądu.

Jak dodaje siostra Agata, wydarzenie jest też okazją do tego, żeby ze sobą się spotkać, zintegrować. – Chodzi o to, żeby wzajemnie siebie ubogacić twórczością artystyczną. W tym roku szczególnie można było dostrzec zaangażowanie uczestników w to, co robią, w śpiewanie całym swoim ciałem, całym sobą. To jest sposób na wyrażanie tej radości, która w tych wykonawcach jest – mówi kierownik.

W przeglądzie wzięło udział 11 zespołów z województwa podlaskiego i mazowieckiego: ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Zambrowie, Warsztaty Terapii Zajęciowej „Caritas” Diecezji Drohiczyńskiej z Bielska Podlaskiego, ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Długoborzu, Zespół „Arka” z Warsztatów Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia „Rodzice Dzieciom” Troski Specjalnej w Marianowie, „Przyjaciele Karmelu” z Warsztatu Terapii Zajęciowej Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Siemiatyczach, Zespół „Gama” z Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Archidiecezji Białostockiej w Mońkach, z Zespołu Szkół Specjalnych w Starym Lubiejewie, ze Szkoły Podstawowej nr 46 w Białymstoku, z Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Pomocy Szansa w Starym Lubiejewie, z Warsztatów Terapii Zajęciowej „Caritas” Archidiecezji Białostockiej oraz Zespół „Zefirek” z Warsztatów Terapii Zajęciowej Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej w Szumowie.

Podczas tych występów, wszystkie osoby mogą poczuć się ważnie i potrzebne. Rozwijają swoje talenty, ale też dają coś z siebie innym. Chcą przy tym ładnie wyglądać, być odświętnie ubrani, nie chcą być traktowani jak dzieci. Dają z siebie naprawdę wszystko i myślę, że nawet jeżeli nie domagają w czymś, to widać po nich, że się starają i to jest najważniejsze. W naszej grupie są takie osoby, które sobie świetnie radzą z czytaniem, a są i takie, które nie radzą sobie zupełnie, więc dla nich to była kwestia nauczenia się pewnych tekstów na pamięć, co nie jest takie proste. Ale jeśli coś dla nich jest bardzo ważne, to wkładają w to wiele serca i z nimi da się zrobić wszystko – tłumaczy s. Gloriosa, karmelitanka Dzieciątka Jezus z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Siemiatyczach.

Podczas występów można było usłyszeć polskie pieśni patriotyczne i żołnierskie szlagiery, do śpiewania których włączała się publiczność. Po wspólnym posiłku wszyscy wykonawcy odebrali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Organizatorem VII Przeglądu Pieśni patriotycznej były Warsztaty Terapii Zajęciowej Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny w Szumowie, Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie oraz Starostwo Powiatowe w Zambrowie.

Marcin Szczepański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *