RN
TwitterFacebook

Trumna z ciałem osoby zakażonej koronawirusem może być wniesiona do kościoła

Trumna z ciałem zmarłej osoby zakażonej koronawirusem może być wniesiona do kościoła. Na łamach portalu wzasiegu.pl rozwiewamy wątpliwości, które pojawiły się w ostatnim czasie w regionie. Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, zapis o bezpośrednim pochowaniu na cmentarzu nie wyklucza wcześniejszego przeniesienia trumny do kościoła i odprawienia tam Mszy świętej, a zwrot “pochówek bezpośredni” oznacza wyłącznie pochówek bez uprzedniej kremacji zwłok. Zakład pogrzebowy musi spełnić jednak określone przepisami warunki.

– Odstępuje się jakby od zabiegów mycia, czy upiększania zwłok. Ciało jest zdezynfekowane po śmierci i umieszczone w specjalnym worku, następnie trumna jest wykładana materiałem zabezpieczającym – mówił dla Polsat News Jan Bodnar, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego.

Słowa rzecznika potwierdza pismo z GIS przesłane do Podlaskiego Państwowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku 14 października tego roku. Zastępca głównego inspektora sanitarnego Krzysztof Saczka informuje w nim, że “zagadnienie organizacji ceremonii pogrzebowej, przy uwzględnieniu regulacji dotyczących właściwego zabezpieczenia zwłok i ograniczeń wynikających z odrębnych przepisów, pozostaje w gestii osób dokonujących pochówku i jest poza ww. regulacjami prawnymi”.

Zapisy pozwalają więc na modlitwę przy trumnie zarówno w kościele jak i w kaplicy. W uroczystości pogrzebowej obowiązuje jednak zasada 1 osoby na 15 metrów kwadratowych powierzchni i zachowanie 1,5-metrowej odległości od siebie oraz zakrywanie ust i nosa.

pz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nine + seven =