TwitterFacebook

V Ogólnopolskie Dyktando dla Skazanych Czerwony Bór 2018 rozstrzygnięte

Słowniki i pamiątkowe dyplomy wręczono osadzonym z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze, laureatom V Ogólnopolskiego Dyktanda dla Skazanych Czerwony Bór 2018. W uroczystości wziął udział autor konkursowego tekstu, historyk Paweł Brodnicki.

W miniony piątek 9 listopada ogłoszono wyniki V Ogólnopolskiego Dyktanda dla Skazanych Czerwony Bór 2018. W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 185 osadzonych z 37 placówek penitencjarnych z całej Polski. Najlepiej z dyktandem poradził sobie osadzony z Aresztu Śledczego w Lublinie. Następne miejsca zajęli kolejno osadzeni z Zakładu Karnego w Sztumie, Zakładu Karnego w Oleśnicy i Aresztu Śledczego w Olsztynie. Zwycięzca spośród piszących w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze zajął w klasyfikacji ogólnopolskiej 11 miejsce. W uroczystym podsumowaniu dyktanda udział wziął autor tekstu, z którym przyszło się mierzyć uczestnikom – Paweł Brodnicki. Twórca tekstu, historyk z wykształcenia, starał się by treść dyktanda nawiązywała do jubileuszu odzyskania niepodległości przez Polskę. Mając świadomość zawiłości ortografii unikał ewidentnych pułapek językowych stawiając na różnorodność tekstu. Jak podkreślali sami uczestnicy konkursu, najwięcej wątpliwości budziła interpunkcja i pisanie nazw własnych.

A jak trudny był to tekst? Każdy może przekonać się sam. Poniżej zamieszczamy tekst dyktanda.

kpt. Dariusz Śmiechowski.

„Atrakcje dla obieżyświatów i hobbystów historii

Moja podróż wzdłuż Wisły trwała dwa i pół tygodnia. Zainspirowało mnie do niej przysłowie: „Nie ten dużo umie, kto długo żyje, ale ten, kto wiele podróżuje”. Odwiedziłem trzy miasta nierozerwalnie związane z historią polskich walk obronnych i narodowowyzwoleńczych.

Rozpocząłem od Krakowa. To miasto z niedającą się policzyć, nadzwyczaj ogromną liczbą zabytków. Na krakowskim rynku odczytano akt insurekcji, którą pokierował Tadeusz Kościuszko. Tutaj u schyłku wojny światowej zakładano polskie urzędy w zaborze austriackim.

Kontynuując podróż rzeką, dotarłem do Warszawy leżącej na Nizinie Środkowomazowieckiej. Mieszkańcy tego ponadprzeciętnego miasta przeżyli wydarzenia nie do uwierzenia. Co roku historycy z rozrzewnieniem wspominają listopad 1918 roku. Wtedy koleją żelazną z Magdeburga do stolicy przybył Józef Piłsudski. Z pozoru błahe wydarzenie przeszło do historii niepodległej Polski.

Podążając na północ, dotarłem do Gdańska leżącego u ujścia Wisły, która wpada do Morza Bałtyckiego. Gdańsk to przede wszystkim miasto portowe, skąd można wypłynąć na niekończące się przestworza mórz i oceanów. Najsławniejszym wydarzeniem w historii miasta jest bohaterska obrona Westerplatte.

Podróżując, poznałem odpowiedzi na wiele pytań. A Ty? Czy wiesz, od kiedy obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej? Dlaczego naszymi barwami narodowymi jest kolor biało-czerwony? Jak brzmi Mazurek Dąbrowskiego?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *