RN
TwitterFacebook

Wystawa o pobycie Legionów Polskich w Zambrowie [FOTO]

„Leguny” – to tytuł wystawy poświęconej pobytowi Legionów Polskich w Zambrowie, którą można oglądać w Regionalnej Izbie Historycznej.

Leguny, czyli gwarowo legiony. Wystawa dotyczy bardzo słabo znanego epizodu pobytu wojsk Pierwszej Brygady w mieście. Do Zambrowa skierowany został Pierwszy Pułk Piechoty Legionów z Łomży i w tym samym mniej więcej okresie przybył do naszego miasta drugi pułk, który stacjonował w Różanie. Co warto podkreślić – pierwszym pułkiem dowodził pułkownik Edward Rydz Śmigły, a drugim pułkownik Michał Rola Żymierski. W strukturach obu tych pułków utworzono szkołę oficerską, która funkcjonowała do końca kwietnia 1917 r. Na tym nie kończy się epizod związany z pobytem żołnierzy legionów w Zambrowie, bowiem do Zambrowa przybył także Szósty Pułk Piechoty Legionów i w związku z tym utworzono kolejny kurs oficerski , który trwał mniej więcej do drugiej połowy lipca. Kilkanaście miesięcy później, w 1919 roku, pojawiły się w mieście pierwsze oddziały nowo sformułowanego Wojska Polskiego – 41 Pułku Piechoty – mówi Jarosław Strenkowski, kierownik Regionalnej Izby Historycznej w Zambrowie.

Na wystawie zobaczyć można niepublikowane dotąd dokumenty powstałe na terenie koszar w Zambrowie, a wystawione przez dowództwo I Brygady Legionów Polskich. Zawierają one podpisy takich znanych postaci jak: płk Marian Józef Żegota-Januszajtis – ostatni dowódca I Brygady Legionów Polskich, czy generał brygady Wojska Polskiego Stanisław Rouppert ps. „Teodor” – w latach 30. XX wieku naczelny lekarz Wojska Polskiego. Pisma opisują różne incydenty pomiędzy legionistami a żołnierzami niemieckimi. Poza tym na wystawie można zobaczyć listy polskich legionistów, kartę służbową żandarmerii polowej, a także srebrny kieliszek z wygrawerowaną odznaką pamiątkową 2. Pułku Piechoty Legionów z 1917 roku.

Wystawę można zwiedzać do końca stycznia 2019 r. w Regionalnej Izbie Historycznej w Zambrowie, przy Alei Wojska Polskiego 25.

Marcin Szczepański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *