RN
TwitterFacebook

Zambrów: 33. Piesza Pielgrzymka w drodze do Hodyszewa [FOTO]

Początki pieszej pielgrzymki z Zambrowa do Hodyszewa sięgają 1986 roku. Związane są ze wspomnieniem i dziękczynieniem za dwa wielkie wydarzenia. Jednym z nich była koronacja obrazu Matki Boskiej Hodyszewskiej, drugie zaś ważne w skali całego Narodu, z konsekwencjami dla całej Europy – Porozumienia Sierpniowe z 1980 r., prowadzące do powstania ruchu społecznego „Solidarność”. To właśnie ze względu na te wydarzenia pielgrzymka odbywa się zawsze bezpośrednio przed świętem Matki Boskiej Hodyszewskiej i połączona jest z uroczystościami ku Jej czci w Hodyszewie.

Po raz pierwszy pieszo do Hodyszewa wybrała się grupa trzech osób z Zambrowa: Marek Rutkowski, Lech i Mariusz Feszler. Od tamtego czasu co roku, zawsze w ostatnią sobotę sierpnia, skoro świt, kilkoro pielgrzymów, a była to rzeczywiście niewielka grupa, bo licząca od 5 do 30 osób, przez dziewięć lat wyruszało na wytyczony szlak pokonując 45 kilometrów, aby na wieczór tego samego dnia stanąć przed obliczem Matki Boskiej Hodyszewskiej. Atmosfera była braterska i przyjacielska: niewielki brzozowy krzyż własnoręcznie zrobiony, mała grupa, sami znajomi i przyjaciele, modlitwa, śpiew godzinek, częste rozmowy. Od 2002 roku pielgrzymka ma wymiar diecezjalny i wpisała się już na stałe w kalendarz wydarzeń religijnych w lokalnym Kościele.

Wczoraj rano pątnicy po raz 33. wyruszyli do Hodyszewa. Mszy świętej sprawowanej o godz. 8:00 w kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie przewodniczył biskup Janusz Stepnowski. Nawiązując w homilii do przypadającego wczoraj wspomnienia św. Bartłomieja, mówił do pielgrzymów: – Drodzy bracia i siostry! Ruszacie na ten pielgrzymi szlak prowadzeni przez św. Bartłomieja, patrona dzisiejszego dnia, który poszedł za Chrystusem, niosąc Jego zbawienie różnym ludom, otwierając ich serca na ten wielki dar. I wy na tym pielgrzymim szlaku, przez samo wyruszenie na pielgrzymkę i podejmowany wysiłek, świadczycie, że wybraliście, tak jak Bartłomiej, Chrystusa na swego Pana i Zbawiciela i podążacie do Jego ziemskiej Matki, Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie, aby tam upraszać łaski, które są potrzebne każdemu z nas. Niech Ona towarzyszy wam na tym pielgrzymim szlaku. Ludziom, których spotkacie podczas tej pielgrzymki, świadczcie o waszym wyborze Chrystusa i o Jego wielkim miłości do każdego człowieka (…).

Pielgrzymka to w jakiś sposób ofiara, bo ofiarujemy swój czas, podejmujemy pewien trud. Zazwyczaj każdy ma jakaś konkretną intencję, którą niesie w sercu, a którą chce przedstawić Panu Bogu przez pośrednictwo Jego Matki. Choć czasami mamy trudności, żeby podjąć ten trud pielgrzymowania, zrezygnować ze swojego wygodnego miejsca w domu czy czasu spędzonego na odpoczynku, to jednak warto się przełamać, bo pielgrzymka to piękny czas spędzony z ludźmi, ze śpiewami, wspólną modlitwą i jest taka niepisana zasada, że kto raz poszedł na pielgrzymkę, to później na nią wraca – twierdzi ks. Adam Tomaszewski, uczestniczący w pielgrzymce.

Diakon Mariusz Milewski dodaje: – Każda piesza pielgrzymka to wiąże się z pewnym wysiłkiem fizycznym. W czasie drogi mamy sporo czasu, aby przemyśleć niektóre sprawy, zastanowić się nad tym, w którą stronę ma iść nasze życie. Każdy niesie ze sobą w sercu intencje, które wierzymy, że dzięki tej naszej ofierze, wysiłkowi będą wysłuchane, a nasza modlitwa będzie miła Panu Bogu.

Od paru lat już chodzę. I co roku są pewne intencje i jest ich coraz więcej. Teraz żeby je wszystkie zanieść to bym musiała parę razy przemierzyć tę trasę. Jest to też dla mnie oderwanie od codziennego życia, takie naładowanie duchowych akumulatorów na cały rok. Co roku spotykam tu fantastycznych ludzi i zawsze jest wyjątkowa atmosfera. Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pieszym pielgrzymowaniem, to taka dwudniowa wyprawa jest wspaniałym treningiem przez pieszą pielgrzymką na Jasną Górę – mówi Teresa, która w pielgrzymce uczestniczy już 6 raz.

Przez dwa dni pielgrzymi pokonają ok. 55 km. Wczoraj nocowali w Brzózkach i Średnicy. Zakończeniem pielgrzymki będzie Msza święta sprawowana w sanktuarium w Hodyszewie w sobotę o godz. 15:00.

Marcin Szczepański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *