TwitterFacebook

Zambrów. Będą nieść pomoc seniorom i niepełnosprawnym pozostającym w domu

Będą pomagać seniorom robić zakupy, realizować recepty i opłacać rachunki. Ośrodek Wsparcia Rodziny w Zambrowie organizuje pomoc dla osób starszych, niepełnosprawnych i pozostających w domu, czyli dla grupy najbardziej narażonej na zakażenie się koronawirusem.

Obecna sytuacja w kraju, związana z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa to trudny okres dla seniorów, osób przewlekle chorych i niepełnosprawnych, którzy stanowią grupę najbardziej narażoną na zarażenie się wirusem. W związku z tym Ministerstwo Zdrowia, ale i lokalne samorządy apelują do tych osób o pozostanie w domach i ograniczenie wychodzenia w te miejsca, gdzie mogą być nastawione na kontakt z innymi osobami.

Caritas Polska apeluje o szczególną troskę i niesienie pomocy tym, którzy pozostaną w domach:

 Ani koronawirus, ani żadne inne wyzwanie współczesności, nie zwalnia nas od solidarności i poczucia odpowiedzialności za tych, którzy potrzebują naszej pomocy. Seniorzy, szczególnie chronieni w obliczu zagrożenia koronawirusem, wymagają teraz od nas wszystkich dodatkowego wsparcia. Caritas apeluje o okazywanie sąsiedzkiej troski i pomoc seniorom w codziennych zakupach. Osobom w podeszłym wieku zaleca się unikanie dużych skupisk ludzkich, w tym sklepów. Nasza pomoc, gest, który niewiele nas kosztuje, dla nich będzie nieocenionym wsparciem – pisze w swoim apelu Ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Na ten apel zareagowali pracownicy i wolontariusze z Ośrodka Wsparcia Rodziny Caritas w Zambrowie, którzy zorganizowali akcję „Widzialna ręka”. Jest już kilkunastu wolontariuszy, w tym kilku dysponujących własnym samochodem, którzy będą pomagać pozostającym w domach w codziennych obowiązkach.

Każdy z nas najlepiej zna miejsce, w którym mieszka i wie, którzy ludzie są w starszym wieku czy niepełnosprawni albo samotni, bo np. członkowie rodziny przebywają zagranicą. Warto więc rozejrzeć się wokół siebie i sprawdzić, czy te osoby nie potrzebują naszej pomocy w takich zwykłych, codziennych czynnościach, np. w zrobieniu zakupów, zrealizowaniu recepty czy wyjściu z psem na dwór. Dla nas może to być niewiele, a dla tych osób to będzie bardzo ważna pomocmówi Barbara Reinke z Ośrodka Wsparcia Rodziny w Zambrowie, inicjatorka akcji.

Wszyscy, którzy chcieliby dołączyć się akcji niesienia pomocy osobom pozostającym w domu, mogą kontaktować się z Ośrodkiem Wsparcia Rodziny pod numerem telefonu 86 479 60 90 lub 603 514 352. Pod tymi numerami można zgłaszać także osoby starsze i samotne, które mogą potrzebować pomocy wolontariuszy.

Marcin Szczepański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *