RN
TwitterFacebook

Zambrów: Diagnostyka kolonospokowa w szpitalu powiatowym

Szpital Powiatowy w Zambrowie realizuje projekt w kierunku diagnostyki nowotworu jelita grubego. Zadanie jest finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, a partnerem jest Wojewódzki Urząd Pracy.

Kolonoskopia, bo tak nazywa się to badanie, jest najskuteczniejszym i najszybszym sposobem zapobiegania raka jelita grubego, jak też jego diagnozy i terapii. Zalecane jest, żeby osoby w wieku dojrzałym poddawały się kolonoskopii średnio co 8 – 10 lat. 

My robimy te badania w znieczuleniu. Robi to doświadczona kadra – anestezjolog, lekarz chirurg który prowadzi badanie, do tego pielęgniarki – mówi prezes szpitala Bogusław Dębski.

Zambrowska placówka jest liderem tego projektu, ale są jeszcze dwa szpitale, w których w ramach działania można na takie badanie się zapisać:

Jesteśmy tym szpitalem wiodącym, dodatkowo są dwa szpitale – jeden w Wysokiem Mazowieckiem, a drugi to Białostockie Centrum Onkologii i wszędzie tam, do czego zachęcam, można zrobić badania kolonoskopowe. 

Projekt realizowany przez Szpital Powiatowy w Zambrowie i Partnerów obejmuje:

  • bezpłatne szkolenia z zakresu profilaktyki raka jelita grubego;
  • możliwość bezpłatnego wykonania badania w znieczuleniu ogólnym;
  • bezpłatny preparat do przygotowania do badania;
  • opiekę w przypadku osób niesamodzielnych lub ich opiekunów oraz – bezpłatny transport na żądanie pacjenta.

Projekt początkowo miał potrwać do końca roku, ale już teraz można poinformować, że zostanie przedłużony do połowy przyszłego roku.

red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × two =