RN
TwitterFacebook

Zambrów: Dzieci w żłobku miały być szarpane i popychane. Jest reakcja władz miasta

Kara dyscyplinarna dla dyrektor Żłobka Miejskiego w Zambrowie oraz wdrożenie programu naprawczego – to efekty kontroli przeprowadzonej w placówce po tym, jak rodzice poskarżyli się, że opiekunki zatrudnione w placówce miały sięgać po niewłaściwe metody wychowawcze.

Sprawa wyszła na jaw po tym, jak w kwietniu grupa rodziców, których dzieci uczęszczają do Żłobka Miejskiego złożyło na policję skargę. – Rodzice, można powiedzieć zarzucają, że opiekunki miały niewłaściwie zajmować się dziećmi. Prawdopodobnie miało to być jakieś szarpanie, popychanie tych dzieci. Rodzice te relacje mieli od swoich dzieci – mówiła nam wtedy Agnieszka Predko, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zambrowie.

Ta skarga została przyjęta i rozpatrzona przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji. Następnie rada miejska przyjęła odpowiednią uchwałę potwierdzającą jej zasadnośćmówi burmistrz Zambrowa Kazimierz Dąbrowski.

Pojawiły się także wątpliwości co do posiadanych przez pracowników żłobka kwalifikacji wymaganych do pracy z dziećmi.

Część opiekunek, która posiadała wykształcenie średnie nie spełniała wymogu ustawowego dotyczącego doświadczenia w pracy z dziećmi do lat 3 lub ukończonego szkolenia specjalistycznego w wymiarze 280 godzin. Kolejną nieprawidłowością był fakt niestosowania otwartego konkursu ofert przy naborze nowych pracownikówmówi sekretarz miasta Jolanta Gronostajska.

Swoje powstępowanie prowadzi też Prokuratura Rejonowa w Zambrowie, która wszczęła śledztwo w sprawie zaistniałego w bliżej nieustalonym okresie, ale nie wcześniej niż we wrześniu 2018 r. i nie później niż do 9 kwietnia 2019 r. niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego, tj. dyrektora Żłobka Miejskiego w Zambrowie poprzez nie podjęcie działań, w tym nie zawiadomienie organów ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa, naruszenie nietykalności cielesnej dzieci uczęszczających do żłobka. Na razie nikomu nie postawiono zarzutów.

Do tematu będziemy wracać.

MS/MW/pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *