RN
TwitterFacebook

Zambrów: powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej [FOTO]

Z pytaniami dotyczącymi m.in. ochrony przeciwpożarowej, sprzętu używanego przez strażaków, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i postępowania przy uszkodzeniach ciała, musieli zmierzyć się uczestnicy powiatowych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, który odbył się w piątek (22 marca) w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zambrowie.

Głównym celem konkursu jest popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego – mówi bryg. Maciej Krajewski, komendant PSP w Zambrowie.

Do eliminacji powiatowych konkursu, składających się z pisemnego testu oraz części ustnej (5 losowo wybranych pytań), przystąpiło 25 uczestników, podzielonych na 3 grupy wiekowe.

Po eliminacjach szkolnych osoby, które uzyskały w nich najwięcej punktów, przeszły do etapu powiatowego. Niektóre pytania były łatwe, niektóre trochę trudniejsze. Musieliśmy np. wiedzieć, kto napisał słowa hymnu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, ile może być butli z gazem propan butan o pojemności 11 kg w mieszkaniu, a także jaka jest minimalna szerokość drogi pożarowej w terenie zabudowanym. Przygotowując się do tego turnieju mogłem także poszerzyć swoją wiedzę na temat przyczyn powstania pożarów, a także tego, jak im zapobiegać. To na pewno przyda mi się w późniejszym życiu i zapewni mi większe bezpieczeństwo – przyznał Adam Laskowski, uczestnik turnieju.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA ELIMINACJI POWIATOWYCH:

I grupa wiekowa (uczniowie szkół podstawowych klasy I – VI)

  • 1 miejsce: Artur Lubak
  • 2 miejsce: Ignacy Balkiewicz
  • 3 miejsce: Amelia Malinowska

II grupa wiekowa (uczniowie szkół podstawowych klasy VII – VIII i klasa III gimnazjum)

  • 1 miejsce Adrian Lachowicz
  • 2 miejsce Zuzanna Jastrzębska
  • 3 miejsce Magda Modzelewska

III grupa wiekowa (uczniowie szkół ponadpodstawowych)

  • 1 miejsce Emilia Suchta
  • 2 miejsce Sebastian Parzych
  • 3 miejsce Klaudia Przychodzeń

Wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk starosty powiatu zambrowskiego Stanisława Ożlańskiego, wójta gminy Zambrów Jarosława Kosa, wójta gminy Szumowo Jarosława Cukiermana, komendanta PSP w Zambrowie Macieja Krajewskiego oraz prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego OSP Marka Adama Komorowskiego, pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe o wartości 6000 zł.

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej organizowany jest od 42 lat. Co roku bierze w nim udział ponad 30 tysięcy uczestników w całym kraju.

Marcin Szczepański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *