RN
TwitterFacebook

Zambrów. Przedszkolaki obchodziły Święto Niepodległości

Znają doskonale hymn państwowy, wiedzą jakie barwy ma polska flaga i jak wygląda godło państwowe. Mowa o dzieciach z Miejskiego Przedszkola Nr 1 Akademia Malucha w Zambrowie. Z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości najmłodsi wzięli udział w apelu patriotycznym.

Przygotowania do uroczystych obchodów Święta Niepodległości trwały od kilku tygodni. Najmłodsi, pod opieką nauczycielek, uczyły się nie tylko wszystkich zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego”, ale także patriotycznych i żołnierskich piosenek oraz najpiękniejszych polskich wierszy. Każda grupa wiekowa przygotowała krótki występ podczas uroczystej akademii. Dzieci, w uroczystych strojach, z przypiętymi kotylionami lub biało-czerwonymi wstążkami zgromadziły się w piątek (08.11), aby oglądać występy swoich kolegów i koleżanek.

– Tak jak w ubiegłym roku włączyliśmy się do akcji „Szkoła do hymnu”. Nasza dzieci, nawet te z najmłodszych grup z dumą odśpiewały 4 zwrotki hymnu narodowego. To było piękne i wzruszające przeżycie, usłyszeć „Mazurka Dąbrowskiego”, śpiewanego przez kilkuletnich młodych patriotów. Wcześniej w każdej z grup odbyły się także zajęcia, w czasie których uczyliśmy dzieci jak wygląda polska flaga, co jest naszym godłem oraz dlaczego 11 listopada jest jednym z najważniejszych dni w roku. Od wielu już lat nasza placówka realizuje program „Kocham Polskę od przedszkola”, więc pielęgnujemy i obchodzimy wszystkie święta narodowe i religijne, chcąc w ten sposób uczyć najmłodszych co to znaczy być Polakiem – mówi Krystyna Kulesza, wychowawczyni z Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Zambrowie.

Wśród prezentowanych przez najmłodszych utworów nie zabrakło „Katechizmu polskiego dziecka” Władysława Bełzy. Część małych artystów ubrana była w polskie stroje regionalne, a także za przedstawicieli wybranych zawodów: górników, marynarzy czy kucharzy. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” o godz. 11:11, dzieciaki wzięły udział w quizie patriotycznym, sprawdzającym znajomość polskich symboli narodowych. Na koniec na przedszkolaków czekała słodka niespodzianka – lody, oczywiście w polskich barwach narodowych.

Marcin Szczepański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *