RN
TwitterFacebook

Zambrów: “Szansa” obchodziła 20-lecie powstania [FOTO]

Wspomnienia, przemówienia zaproszonych gości, wręczenie pamiątkowym medali, występy artystyczne i jubileuszowy tort. W Centrum Kultury w Zambrowie obchodzono 20-lecie istnienia Stowarzyszenia „Szansa”.

To było 20 lat ciężkiej, ale zaszczytnej pracy całego zespołu ludzi, bo człowiek sam znaczy niewiele. My, pracujący w tym stowarzyszeniu, ciągle powtarzamy sobie, że trzeba po prostu szanować człowieka. Przychodzą do nas ludzie przede wszystkim z problemami. Oni muszą odnieść wrażenie i tak ma być, że my traktujemy ich jako podmiot, a nie jak przedmiot. W miarę możliwości stwarzamy taką atmosferę, że ci ludzie, którzy do nas przychodzą, wiedzą, że jeśli my im nie będziemy w stanie pomóc, to poszukamy innego rozwiązania: wskażemy adres czy skontaktujemy takie osoby z instytucją, która im pomoże, gdzie będzie można coś załatwić. Dzisiejsza uroczystość jest też podziękowaniem tym wszystkim, którzy przez te wszystkie lata nas wspierali: władzom samorządowym, instytucjom i organizacjom, firmom i ogromnej rzeszy wolontariuszom i ludziom dobrej woli. My sami nic nie moglibyśmy zrobić, po prostu nie dalibyśmy rady, bo w naszym stowarzyszeniu pracują same osoby niepełnosprawne, ale dzięki wsparciu innych i przy ich współpracy, udało się nam w ciągu tych 20-u lat zrobić naprawdę dużo – mówiła Teresa Szumowska, prezes Stowarzyszenia „Szansa”.

Zebrani na sali widowiskowo-kinowej Centrum Kultury w Zambrowie goście i mieszkańcy miasta, mogli obejrzeć prezentację zdjęć i nagrań video, przedstawiającej powstanie oraz najważniejsze momenty z 20-letniej historii Stowarzyszenia. Od samego początku nadrzędnym jego celem było wspieranie osób niepełnosprawnych i osób starszych. To zadanie realizowane było na wielu płaszczyznach. Podopieczni „Szansy” mogli liczyć na wsparcie psychologiczne, ale i finansowe. Dzięki zbieranym funduszom organizowane były specjalistyczne zabiegi rehabilitacyjne, turnusy wypoczynkowe i wczasy zdrowotne. Zakupywane były leki oraz sprzęt medyczny dla osób chorych na nowotwór. „Szansa” organizowała także kursy języka angielskiego, szkolenia dla seniorów, wyjazdy do ośrodków kultury oraz wycieczki do najpiękniejszych miejsc w Polsce, także do Berlina i na Litwę.

Uroczystość 20-lecia powstania Stowarzyszenia była okazją do podziękowania wolontariuszom za ich pracę na rzecz osób potrzebujących. Podczas jubileuszowej gali głos zabrali m.in.: Lech Antoni Kołakowski, poseł na Sejm RP, Zbigniew Jach, przewodniczący Rady Powiatu, Stanisław Ożlański, starosta zambrowski, Kazimierz Dąbrowski, burmistrz miasta wraz z Jackiem Olszewskim, przewodniczącym Rady Miasta, Jarosław Kos, wójt gminy Zambrów wraz z Jolantą Wielgat, przewodniczącą Rady Gminy Zambrów, Marta Konopka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie, przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich ze Zbrzeźnicy i Wądołek-Buciek, Sławomir Tarnowski z Ośrodka Wsparcia Rodziny Caritas, Krystyna Korolczuk, wiceprzewodnicząca Podlaskiego Okręgu Związku Niewidomych.

Zarząd „Szansy” nagrodził pamiątkowym medalem osoby i instytucje, które wspierają działalność Stowarzyszenia. Wśród wyróżnionych znalazły się przedstawiciele władz samorządowych miasta, gminy i powiatu, miejskie instytucje i organizacje, placówki oświatowe oraz zambrowscy przedsiębiorcy. Dyplomy z podziękowaniem za wieloletnią działalność w „Szansie” otrzymali wolontariusze oraz jej współpracownicy.

Uroczystość uświetnił występ Integracyjnego Zespołu Folklorystycznego „Szansa” w Zambrowie pod kierunkiem Elżbiety Bagińskiej. Na koniec wszyscy skosztowali kilkukilogramowego jubileuszowego tortu.

Stowarzyszenie Na Rzecz Edukacji, Rehabilitacji, Wsparcia Społecznego i samorządności „SZANSA” w Zambrowie powstało w 1999 roku z inicjatywy 5-osobowej grupy. Pierwsze założycielskie spotkanie odbyło się 5 sierpnia 1999 r. W początkowym okresie Stowarzyszenie zrzeszało 15 członków. Ze względu m.in. na zły stan zdrowia przewodniczącego „Szansa” nie przejawiała większej aktywności. Po śmierci przewodniczącego Pana Czesława Zagdańskiego 3 lipca 2001 roku reaktywowano Stowarzyszenie jednocześnie wybierając nowe władze. Na przewodniczącą wybrano Teresę Szumowską, która sprawuje tę funkcję do dnia dzisiejszego.

Celem Stowarzyszenia jest prowadzenie i wspieranie szeroko pojętej edukacji społeczeństwa, rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych, rozwijanie samorządności i umacnianie roli społeczności lokalnych w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym swojego regionu. „Szansa” zrzesza wszystkich tych, którym los ludzi pokrzywdzonych przez los, biednych, nie radzących sobie w dzisiejszych trudnych czasach nie jest obojętny.

Marcin Szczepański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × two =