RN
TwitterFacebook

Zambrów: Szpital z akredytacją od Ministra Zdrowia

Bezpieczne warunki leczenia, wysokiej klasy sprzęt medyczny i w pełni wykwalifikowana kadra. Szpital Powiatowy w Zambrowie otrzymał akredytację Ministra Zdrowia w zakresie działalności lecznictwa medycznego.

Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, jako centralna jednostka podległa Ministrowi Zdrowia, powołana w celu inspirowania i wspierania działań zmierzających do poprawy jakości świadczonych usług medycznych udziela certyfikatu akredytacyjnego najlepszym szpitalom w kraju, które spełnią przynajmniej w 75% warunki określone w “Zestawie Standardów Akredytacyjnych”. Dotychczas przyznano ok. 100 takich certyfikatów.

Placówka musiała spełnić określone warunki, m.in. kupić nowy sprzęt, zatrudnić dodatkowy personel, wprowadzić nowe procedury i zasady postępowania z chorymi. Kontroli podlegał też sposób postępowania z odpadami medycznymi oraz infrastruktura komunalna i energetyczna.

We wszystkich dziedzinach przeszliśmy pozytywnie ten proces akredytacji. W wielu wypadkach też i kontrolujący byli zaskoczeni, że my pewne metody stosujemy. Zatrudniliśmy nowe osoby do zespołu zakażeń, psychologa czy też specjalistów do konsultacji. Podjęliśmy duży wysiłek, który wiąże się z kosztamimówi Bogusław Dębski, dyrektor zambrowskiego szpitala.

Do kontroli placówka przygotowywała się dwa lata i dzięki pracy personelu szpital uzyskał 82% spełnienia standardów i przekroczył drugi próg wysokości tj. 80%. Akredytacja to gwarancja wysokiego poziomu świadczonych usług i bezpieczeństwa dla pacjentów, lekarzy i pielęgniarek.

Pacjenci muszą wiedzieć, że my leczymy według standardów przyjętych w nowoczesnej medycynie. W sposób bezpieczny analizujemy potencjalne niepowodzenia medyczne, które jak wiadomo, mogą się zdarzyć. Jest to szpital bezpieczny też, jeśli chodzi o zakażenia medyczne – mamy akredytowane laboratorium i laboratorium mikrobiologicznepodkreśla Dębski.

W ciągu ostatnich 5 lat na inwestycje i wyposażenie zambrowskiej placówki przeznaczono ponad 55 mln zł. Powstał m.in. nowy szpitalny oddział ratunkowy oraz lądowisko dla helikopterów.

Marcin Szczepański/pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × three =