TwitterFacebook

Zambrów. Wystawa rzeźb Michała Selerowskiego [FOTO]

Między innymi naturalnej wielkości popiersia kardynała Stefana Wyszyńskiego i Józefa Piłsudskiego, a także inne małe i duże formy rzeźbiarskie Michała Selerowskiego można oglądać na wystawie w Galerii Labirynt w Zambrowie. To druga wystawa artysty w tym miejscu, na której zgromadzone zostały prace z ostatnich 5 lat jego działalności.

Na wystawie prezentowane są ostatnie moje prace, zarówno w naturalnej skali, takie jak rzeźba anioła czy statuetka z logo Czyżewa, oraz miniatury, przedstawiające wykonane przeze mnie ławeczki, które oglądać można w kilku miastach w Polsce. Praca nad wykonaniem jednej rzeźby trwa, w zależności od jej wielkości, od dwóch tygodni do nawet pół roku. To jest bardzo skomplikowany proces, bo najpierw trzeba przygotować model, później zdjąć z niego negatyw, następnie trzeba odlać to w czymś trwałym, co nadawałoby się do następnej obróbki, np. odlania w brązie. To jest takie robienie, niszczenie, tworzenie, niszczenie, żeby powstał jeden obiekt. To wymaga czasu, ale zawsze na końcu jest satysfakcja – mówi Michał Selerowski, artysta – rzeźbiarz.

Na wernisażu, otwierającym wystawę, zgromadzili się przyjaciele artysty, a także liczne grono mieszkańców Zambrowa. Niezwykłe wrażenie na zwiedzających, oprócz bardzo realistycznych popiersi Prymasa Tysiąclecia oraz Józefa Piłsudskiego, wzbudziła rzeźba dziewczynki, siedzącej samotnie na półkuli czy statuetka anioła.

Michał Selerowski urodził się w Zambrowie w 1982 roku. Jest absolwentem Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby. W 2006 roku otrzymał stypendium zagraniczne programu Socrates Erasmus w Academia di BelleArti di Carrara we Włoszech, w pracowniach prof. Franco Mauro Franchi oraz prof. Francesco Cremoni. Od lat zajmuje się rzeźbą, rysunkiem i malarstwem. Jest autorem pomnika Oficera Wojska Polskiego XX-lecia Międzywojennego wraz z 4 tablicami z brązu odsłoniętego w wakacje 2010 r. przed Zambrowskim Parkiem Przemysłowym przy al. Woj. Polskiego. Na swoim koncie ma też wiele innych, ciekawych realizacji, m.in. pomnik Hanki Bielickiej na ulicy Farnej w Łomży, pomniki Jana Machulskiego (w roli Henryka Kwinty), Krzysztofa Kolbergera i Gustawa Holoubka na promenadzie gwiazd w Międzyzdrojach, pomnik dra Józefa Psarskiego w Ostrołęce, Beaty z Albatrosa w Augustowie, Janusza Panasewicza w Olecku czy Prezes Fundacji POLSAT Małgorzaty Żak. Artysta tworzy też bardziej kameralne formy: popiersia, medale i statuetki.

Wystawę czynną do 20 marca można oglądać w Galerii Labirynt Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie przy ul. Prym. Wyszyńskiego 2A.

Marcin Szczepański

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *